I ri Cmim i reduktuar! Dashuri qe flasin - me Khajamin dhe Shekspirin Shiko më të madhe

Dashuri qe flasin - me Khajamin dhe Shekspirin

Grup autorësh BO0261

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Dashuria që flet me gjuhën e këtyre klasikëve, do të flasë gjithmonë. Nëse do të hidhëroheni me historinë e Romeos dhe Zhuljetës, shërimin do ta gjeni me Rubairat. Këto libra e kanë vendin në bibliotekën e zemrës....

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri

1 350 Lekë

-10%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti përmban këto libra:

1. “Romeo dhe Zhulieta” nga William Shakespeare. Vetëm këtë libër mund ta porositni tek linku KËTU.

Është historia e dy të rinjve të dashuruar, vdekja tragjike e të cilëve në emër të dashurisë ndal luftën mes dy familjeve. Bashkë me Hamletin, kjo është vepra që është vënë më shumë në skenë, ndërsa Romeo dhe Xhuljeta janë personifikimet e të dashuruarve deri në vdekje. ?

2. Rubairat” nga Omar Khajami. Vetëm këtë libër mund ta porositni tek linku KËTU.

Fan Noli shprehet kështu për këtë vepër: Rubairat janë një nga veprat poetike më të bukura të botës. Janë aq të kjarta sa mund të merren vesh lehtë prej cilitdo këndonjësi të zakontë, aqë të thella nga kuptimi sa një Rubai vlen disa togje vëllimesh, aqë moderne nga mejtimet dhe ndjenjat, sa na duket që auktori i tyre ka rrojtur në kohët tona dhe në zemër të Evropës. Natyrisht, hapim gojën kur mësojmë që ka rrojtur në zemër të Azisë dhe që ka vdekur tetëqint vjet më parë. Me gjithë këto, është një lajthim të besohet që Rubairat kanë mbirë në tokën persiane si për çudi. Përkundër, janë produkti natyral i kohës dhe i vendit të tyre, të cilat ishin mjaftë pëllore për të lindur të këtilla lule të rralla."

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë