Ofertat

Poezi Ka 311 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Në libër përfshihen 55 poezi të cilat paraprihen nga një hyrje bio-analitike nga përkthyesi Gjekë Marinaj dhe mbyllen me një intervistë me poetin Vietnamez, ekskluzive për lexuesin shqiptar.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Vjen ne shqip nje nga poetet me te shquara te Rusise dhe Europes se shekullit te XX, perkthyer mjeshtrisht nga Aurel Plasari, dhe me parathenie nga Ismail Kadare

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Porto Palermo është një kala-burg-objekt turistik buzë detit Jon që ka qenë dëshmitare përgjatë gjithë historisë që nga koha e ndërtimit të saj. Me të janë lidhur histori piratësh, luftërash, momente nga jeta e Ali Pashë Tepelenës deri tek internimet në kohën e komunizmit. Objektet nuk janë thjeshtë shtysa kujtimesh. Pjesë të kësaj historie dhe...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Për herë të parë vjen një përmbledhje e plotë, e përkthyer nga gjuha origjinale, e nobelistit grek, Jorgos Seferis. Alket Çani dhe Romeo Çollaku, përkthyer të njohur, njëherësh edhe të dhënë pas poezisë dhe shkrimit, sjellin këtë botim special në gjuhën shqipe, duke përcjellë dimensionet dhe vlerat e gjithanshme poetike të Seferis.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim janë përmbledhur baladat dhe motërzimet e tyre më karakteristike dhe më të bukura të folklorit shqiptar. Po ashtu, janë përfshirë edhe këngë të ndryshume shqiptare të trevave të Çamërisë, Kosovës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe shqiptarëve të Italisë së jugut.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Nese je nje femer dhe lexon Pasqyren me siguri do gjesh veten me shume se 1 here ne vargjet e poezive. Dhe nese je nje mashkull leximi do te bente te kuptoje femren...Por Jo vetem kaq, autorja Irda Haruni ka sjelle maredheniet humane te vendosura ne realitetet shoqerore me te cilat perballemi cdo dite

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Vëllimi poetik me 82 poezi i kushtohet jetës në të gjithë spektrat e saj, dashurisë, mallit dhe vdekjes. Poezi të zhytura në metafora kuptimplota ashtu si dhe vetë titulli i këtij libri. Aleksander Cipa shprehet se: Nuk kumtoj vetëm përmes tekstit, por përmes metatekstit. Janë emocione dhe qasje të meditimit që lidhen me 3 elementët ekzistenciale të botës...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Rreth njëqind poezi të tre poetëve të mëdhenj italianë të shekullit XX, Eugenio Montale, Salvatore Quasimodo dhe Giuseppe Ungaretti vijnë në shqip të përzgjedhura dhe shqipëruara nga poeti i njohur shkodran Zef Zorba, njohës e admirues i të treve. Këto poezi mbetën dorëshkrim për disa dekada rresht dhe po shohin dritën e botimit, më në fund, në një libër...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Vepra e plotë poetike me 5548 vargje e Havzi Nelës, poetit të ekzekutuar nga diktatura komuniste në grahmat e fundit të tij. Ky botim i përgatitur nga poeti dhe studiuesi Rexhep Shahu vjen me dorëshkrimet origjinale dhe të transkiptuara, të cilat sjellin të plotë vlerat poetike të poetit që vrau diktaturën.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  540 Lekë 600 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Me anë të kësaj përmbledhjeje kërkojmë t'u japim të rinjve shqiptarë shembullin e intelektualit të angazhuar, të një personazhi të parehatshëm për pushtetet, që ngriti zërin pareshtur kundër kapitalizmit dhe parashikoi rrënimin e shoqërisë së konsumit.

  540 Lekë
  600 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Redaktorja e librit, Blerina Berberi shkruan: Një vajzë me shpirtin e pastër kristar sikur sytë e shkruar! Me një buzëqeshje ngjitëse që të fal shpresë dhe qetësi. Një vajzë pozitive dhe me shumë ëndrra. Serbina ndan me ne ato ndjesi që trazojnë mendimet dhe shpirtin e saj! Të gjithë do ta gjejnë patjetër veten nëpër mendimet e saj. Një libër që vjen...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky vëllim është një përmbledhje e poezive të mia që u shkruan kryesisht midis viteve 1982-1988, ku ka edhe poezi të pabotuara apo të censuruara. Këtu kemi përmasën reale të poetes, e cila shquhet për dimension lirie, eksplorim ndjenjash dhe mjetesh poetike  

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Vëllimi, i botuar për herë të parë në vitin 1890, përmban 16 poezi lirike, si dhe poemthin erotik "Bukuria". Në këtë vepër Naim Frashëri shfaqet më i plotë si poet. Talenti i tij lirik shpërthen në një rreth të gjerë ndjenjash tepër të holla dhe mendimesh të thella. Motivet kryesore që trajtohen në përmbledhje janë tre: motivi patriotik, motivet...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Vepra "Baba Tomorri" u botua më 1902 dhe është një nga veprat më të shquara të letërsisë së Rilindjes Kombëtare. Me këtë përmbledhje që dallohet nga fryma luftarake patriotike, demokratizmi i hapur dhe fryma popullore në brendi dhe në formë Çajupi solli një ndihmesë të çmuar në pasurimin e letërsisë kombëtare. Vjershat ndahen në tre vëllime: Atdheu,...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Pak njerëz kanë pasur fatin ta përjetojnë një gjë të tillë. Ai kishte mundur t`ia plotësonte portretin vetes dhe vdekja e tij e vulosur me mister e përmbylli shenjtërimin, duke i siguruar një vend në panteonin e më të talentuarve, “artistë të mallkuar” që vdiqën të rinj, sepse nuk e duronin këtë realitet kaq intensiv.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Për herë të parë vjen një përmbledhje e plotë në shqip e mençurisë poetike të Rumit. Këtë botim e përzgjodhi dhe e shqipëroi Edin Lohja

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Ky është i vetmi botim, i plotë, në variantin e fundit origjinal që shkroi autori, i pajisur me një studim hyrës dhe me shënime për çdo këngë

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  "Moto Jete"një libër me poezi nga autorja Lindita Komani

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Çajld Harold është një poema liriko-epike e Bajronit, e cila shënoi arratisjen e madhe romantike, falë mjeshtrisë së rrëfimit përmes ditarit nga autori, Xhorxh Bajroni. Kjo vepër është kthyer në modelin e gjithë letërsisë romantike europiane të shekullit të XIX

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Autorja bestseller e The New York Times, Rupi Kaur, “Milk and honey”, vjen me vëllimin e dytë me poezi; një udhëtim vibrues dhe shërues për rritjen dhe shërimin. Libri është i ndarë në pesë kapituj, dhe shoqërohet me ilustrimet e vetë autores. Ky është një libër i dedikuar për dashurinë, në të gjitha format e saj.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Vellim poetik nga Gezim Kikija

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Libri me tregime Ndodhi nga xhungla vjen si një apoteozë e realitetit të viteve 90 e më tej, me ngjarjet e vrullshme, skenat, prapaskenat dhe të gjitha zhvillimet, që pasqyrohen qartë përmes rrëfimit të veçantë të Minarollit. Narracioni i shkrimtarit është sa i thellë, aq dhe dinamik, sa i vërtetë, aq dhe tronditës.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Ashtu si Lao Tze, i cili për të takuar të vërtetën kërkoi të mërthente rrënjët e dritës, Rovena Grishaj kërkon të kapë, mbërthejë rrënjët e dhimbjes, e cila në këtë rast nuk është gjë tjetër veçse vetë drita, dhe pse në nënvetëdijen e saj ajo është më e vetëdijshme se nëse kjo do të ndodhtë, atij çasti e mbrapa dhimbja nuk do të ekzistojë. Me pak fjalë,...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Oneda ka studiuar për arkitekturë në Politeknikun e Milaos por njëherësh ka studiuar dhe është e pasionuar pas pianos dhe muzikës klasike. Ky kombinim pasionesh, gërshetuar me ndjeshmërinë dhe reflektimet e saj për botën e kanë çuar drejt artit të fjalës, si një gërshetim mes fjalës dhe tingullit, në një frymë të vetme. Ky vëllim me poezi dhe proza të...

  500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 311 libra