I ri Cmim i reduktuar! Te kuptojme historine e krijimit Shiko më të madhe

Te kuptojme historine e krijimit

Grup autorësh SET0172

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Zanafilla e planetit Toke dhe krijimi i jetës në të mbeten ndër gjërat më kurioze për jetën e njeriut. Pikërisht për të gjithë ata që duan të kuptojnë historinë prej 14 miliardë vjet të krijimit të sistemit tonë diellor, dhe prej 4 miliardë vite të jetës në Tokë, keni mundësinë që të ndërtoni një përfytyrim të pazakontë dhe të bukur për gjallesat dhe sapiensin ndër shekuj.

Më shumë detaje

11120 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 340 Lekë

-10%

2 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra përmban:

“Një histori ( shumë ) e shkurtër e jetës në tokë” nga Henry Gee

Libri përshkon në mënyrë gazmore miliarda vjet... “Një histori e mrekullueshme, e vërtetë, që zhvillohet si një seri ngjarjesh emocionuese të papritura. Nëse keni menduar se shkencëtarët seriozë nuk mund të shkruajnë në mënyrë efektive për publikun e gjerë, vlerësojeni sërish”.

 

“Historia e origjinës” nga David Christian

Një histori magjepsëse e universit - nga para agimit të kohës deri në skajet e largëta të së ardhmes së largët. Me njohuri mahnitëse mbi origjinën e universit, fillimin e jetës, shfaqjen e njerëzve dhe atë që mund të sjellë e ardhmja, Historia e origjinës riformulon me guxim vendin tonë në kozmos.

Shumica e historianëve studiojnë pjesët më të vogla të kohës, duke theksuar data, individë dhe dokumente specifike. Por, si do të dukej të studiohej e gjithë historia, nga shpërthimi i madh deri në ditët e sotme - dhe madje edhe në të ardhmen e largët? Si do ta ndryshonte shikimi në hapësirën e plotë kohore mënyrën se si ne e perceptojmë universin, Tokën dhe vetë ekzistencën tonë?

Këto ishin pyetjet që David Christian donte t'u përgjigjej kur krijoi fushën e "Historisë së Madhe", qasja e re më emocionuese për të kuptuar se ku kemi qenë, ku jemi dhe ku po shkojmë. Përmes librit “Historia e origjinës”, Christian i çon lexuesit në një udhëtim të egër përgjatë gjithë 13.8 miliardë viteve që ne kemi njohur si "histori".

Duke u fokusuar në përcaktimin e ngjarjeve (pragjeve), tendencave kryesore dhe pyetjeve të thella rreth origjinës sonë, Christian ekspozon fijet e fshehura që lidhin gjithçka së bashku -- nga krijimi i planetit deri te ardhja e bujqësisë, lufta bërthamore dhe më gjerë.

Të dhëna

Viti i Botimit2023
VendodhjaPrishtinë / Tiranë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë