I ri Cmim i reduktuar! Misteret e Agates per vere 2023 Shiko më të madhe

Misteret e Agates per vere 2023

Agatha Christie SET0164

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Agata Christie vazhdon të mbajë të gjallë interesin e lexuesit ndonëse ka disa dekada që është ndarë nga jeta. Edhe dy botimet më të fundit që ka sjellë Dituria e sjellin këtë kureshti. Për këtë arsye, ne i kemi mbledhur në një set për tu bërë pjesë e leximeve të verës për të gjithë ata që pëlqejnë zhanrin e romanit mister & thriller.

Më shumë detaje

1202 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria

1 620 Lekë

-10%

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra përmban:

“Një kufomë në bibliotekë” nga Agatha Christie

Shën Mari Med, një mëngjes i zakonshëm. Të paktën derisa kolonel Bantri dhe gruaja e tij, Dolli, zgjohen me ngut nga një shërbëtore e tmerruar, e cila vjen për t'i njoftuar se në bibliotekën e shtëpisë është gjetur trupi i një gruaje të panjohur, veshur me fustan mbrëmjeje!Nuk është thjesht trupi, në fakt, është kufoma e saj!

Kush është kjo grua e re? Si arriti deri në bibliotekë? Kush e vrau? Askush nga banorët e shtëpisë nuk e njeh viktimën, as e ka takuar ndonjëherë, po atëherë si shpjegohet vrasja dhe gjetja në atë vend?

Policia, e thirrur aty për aty, nis hetimin, por edhe kësaj here do të jetë zonjusha e këndshme Marpëll, shoqe e hershme e të zonjës së shtëpisë, që, me syrin e pagabueshëm dhe kthjelltësinë e saj, do të hedhë dritë në zonat më të thella e të fshehta të shpirtit njerëzor dhe do të zgjidhë çështjen.

Mes thashethemeve që përmbytin fshatin për "skandalin", ajo ngre një kurth të zgjuar për të kapur një vrasës të pamëshirshëm.

 

“Vrasja e Roxher Akrojdit” nga Agatha Christie

Romani i Agatha Christie, Vrasja e Roxher Akrojdit është i votuar në vitin 2013 nga Shoqata Britanike e Shkrimtarëve të Librave të Krimit si romani më i mirë i kësaj gjinie, i shkruar ndonjëherë!

Abacia e Mbretit është një fshat tipik anglez, ku nuk ndodh asgjë e veçantë. Por ja që një ditë ndodh diçka e rëndë: njeriu më i pasur i krahinës, Roxher Akrojdi, vritet në studion e tij, teksa lexonte një letër që hidhte dritë mbi vetëvrasjen misterioze të një vejusheje të re e të pasur, zonjës Ferrars, me të cilën kishte ndër mend të martohej.

Banorët e Abacisë së Mbretit, që janë tipa të rëndomtë - viktima, pasunar dhe rrondokop; Flora, mbesa e tij e hijshme, dembele; e ëma lakmitare; Ralf Pejtoni i pashëm, thjeshtri, plëngprishës; doktor Shepardi i palodhur; dhe e motra, Kerolajni, kryethashethemexhia e fshatit - tmerrohen nga kjo e keqe.

Pikërisht midis këtyre njerëzve të respektueshëm, do ta kërkojë vrasësin e mundshëm Herkul Puaroi, detektivi i pashoq, i tërhequr në fshat për t'u marrë me punët e kopshtit dhe për të gëzuar pensionin.

Përpara se Herkul Puaroi të arrijë një nga përfundimet më befasuese të karrierës së tij, do të rrjedhë shumë ujë.

Por sidomos kthesa e fundit e ngjarjeve, është diçka e bujshme, një flesh i vërtetë gjenialiteti i autores, që do të lërë pa fjalë çdo lexues.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë