I ri Letra dhe relacione nga misionaret franceskane nder shqiptare Shiko më të madhe

Letra dhe relacione nga misionaret franceskane nder shqiptare

Grup autorësh A-004614

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër sjell të botuara në mënyrë të plotë thuajse rreth 25 relacione të shkruara nga franceskanët shqiptarë, por edhe italianë që kanë shërbyer në trevat shqiptare gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XIX. Në to jepen të dhëna jo vetëm për jetën shpirtërore, por edhe për jetën sociale, kulturore dhe politikë të Shqipërisë së asaj periudhe.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697945

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Në këtë libër vijnë relacionet e franceskanëve për zhvillimet jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë dhe të Tivarit. Këtu jepen të dhëna për gjendjen e misionit, historikun e kishave, shpalljen e fesë, bibliografi të misionarëve të ndryshëm, vështirësitë në ushtrimin e besimit dhe doket dhe zakonet ndër shqiptarë. Ky libër sjell edhe aspekte të rëndësishme të gjendjes sociale të popullsisë, kryesisht në zonat e veriut të Shqipërisë. Në këto relacione gjenden të dhëna tejet interesante edhe për gjakmarrjen dhe rolin e fesës për ndërmjetësim dhe pajtim mes personave të përfshirë në konflikt.

Ky libër i shtohet kolanës së rëndësishme të botimeve Franceskane për historinë dhe kontributin e saj për jetën shpirtërore dhe kulturore ndër shqiptarë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
Faqe242
ISBN9789995697945
V. Bot2019
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë