I ri Ordesa Shiko më të madhe

Ordesa

Manuel Vilas BD0626

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Shkruar në çaste të dhimbshme, por gjithmonë me emocion, ky libër është kronika intime e Spanjës së dekadave të fundit. Gjithashtu, është një rrëfim që na kujton se jemi qenie të pambrojtura, përpara nevojës për t’u ngritur dhe për të vazhduar përpara edhe pse duket e pamundur, edhe kur të gjitha nyjat që na lidhnin me të tjerët janë këputur ose i kemi këputur. Dhe mbijetojmë.

Më shumë detaje

11101 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994306909

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në librin “Ordesa”, Manuel Vilas rrëfen historinë personale me të njëjtin intensitet si në poezitë e tij: e kaluara, venitja e dy familjeve, humbja e njerëzve të dashur, mungesa dhe distanca me njerëzit që do, Spanja në të cilën jeton dhe Spanja kur ai u rrit, kujtimet, ndjesia e çrrënjosjes…

Me zërin e tij guximtar dhe transgresiv, përzien realitetin me trillimin, proza dhe poezia, autori ka shkruar romanin ku secili prej nesh mund ta gjejë veten dhe të përshkojë rrugën e kundërt nga e tashmja e pagabueshme deri në origjinën e imagjinuar.

“Janë dy të vërteta të ndryshme, por të dyja janë të vërteta: ajo e librit dhe ajo e jetës. Të dyja bashkë themelojnë gënjeshtrën”.

REVIEWS

“Ajo çfarë e dallon një autor nga bashkëmoshatarët e tij është distancimi nga kozmopolitizmi dhe rrënjët spanjolle pa komplekse, me kthjelltësi, me kritikë dhe që arrin të prekë të gjitha fushat”.

Santos Sanz Villanueva, El Cultural

“Manuel Vilas surprizon me vizionin e tij kritik mbi shoqërinë spanjolle”.

J. A. Masoliver Rodenas, La Vanguardia

Të dhëna

Faqe362
ISBN9789994306909
Titulli origjinalOrdesa
RedaktoriKlodiana Metani
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbana Murra
RomanSagë&Histori