Reduced price! Kalorësi në çati View larger
Pjesë nga libri

Kaloresi ne cati

Jean Giono DK0072

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është një nga kryeveprat e Jean Giono, i cili sot konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë europiane. Veprën e natyrës epike shpesh e kanë krahasuar me romane të tillë të mëdhenj aventurash, si ato të Stendalit, të Dymasë, apo të Melvilit

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN9789928136442

874 Lekë

-8%

950 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth librit

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish-oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830-të nga një epidemi kolere. Një i ri për të cilin nderi qëndron mbi gjithçka, përherë i gatshëm ta verë jetën në rrezik për të tjerët, ai nis kështu udhëtimin nëpër një peizazh ku sundon e plotfuqishme vdekja, duke kaluar një mori aventurash, derisa takohet me një grua të re, të bukur, e cila ka nevojë për ndihmë.

E kështu ai ka rastin të vihet në shërbim të saj, dhe së bashku përshkojnë Jugun e Francës në kërkim të shpëtimit. Një roman epik, të cilin shpesh e kanë krahasuar me romane të tillë të mëdhenj aventurash, si ato të Stendalit, të Dymasë, apo të Melvilit.

Rreth autorit

"Jean Giono - një prej gjigantëve të letërsisë moderne europiane."

The Living Age

 

"Ai është sot një prej romancierëve më të rëndësishëm të Europës."

The Times Literary Supplement

Data sheet

pages432
ISBN9789928136442
Shtëpia botueseIDK
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDonika Omari
RomanSagë&Histori