Buzulla View larger

Buzulla

Mathias Énard BZ0029

New product

Përshkrim i shkurtër

Mathias Énars fitoi me këtë titull çmimin më të njohur në letërsinë franceze, Goncourt (2015). Njohës i shkëlqyer i orientit, lexuesi shqiptar do ta ketë akoma më interesant këtë roman me faktin që, Mathias Énard, e njeh letërsinë shqipe dhe poetin Naim Frashëri, madje duke e cilësuar këtë të fundit si klasik i ushqyer me modernitet.

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Buzuku

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Teksa bie nata mbi Vjenë, Franz Ritter, një muzikant merr me vete në shtratin e tij edhe një sëmundje të panjohur dhe kalon një natë plot shqetësime mes ëndrrave dhe kujtesës, duke rishikuar kapituj të rëndësishëm të jetës së tij: Ato përfshijnë rrugëtimet e tij mbresëlënëse në Lindjen e Mesme dhe udhëtimet e shumta në Stamboll, Aleppo, Damask dhe Teheran. Po ashtu edhe takimet me shkrimtarë, artistë, muzikantë, orientalistë, eskplorues që bëhen pjesë e kësaj arratisje të ëndërrt.

Në qendër të kujtesës së tij është dashuria e tij e paarritshme, Sarah, një dijetare inteligjente dhe e sertë frasnceze, e cila nxit intrigën në tensionin mes Europës dhe Lindjes së Mesme.

Me një prozë ëmbëlsuese, plot erudicion, Mathias Enard përfshin në mënyrë të jashtëzakonshme elemente nga kompozitorë dhe orientalistë ezoterikë të ndryshëm të shekullit të XIX, dhe i gërsheton me ato të Balzakut dhe Agatha Christie, dhe ai krijon një amalgamë magjike të prozës së tij

Data sheet

pages320
Published year2017
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiUrim Nerguti
I ri1