Kalorësi në çati Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Kaloresi ne cati

Jean Giono DK0072

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është një nga kryeveprat e Jean Giono, i cili sot konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë europiane. Veprën e natyrës epike shpesh e kanë krahasuar me romane të tillë të mëdhenj aventurash, si ato të Stendalit, të Dymasë, apo të Melvilit

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
Fletët432
ISBN9789928136442

950 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

28 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rreth librit

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish-oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830-të nga një epidemi kolere. Një i ri për të cilin nderi qëndron mbi gjithçka, përherë i gatshëm ta verë jetën në rrezik për të tjerët, ai nis kështu udhëtimin nëpër një peizazh ku sundon e plotfuqishme vdekja, duke kaluar një mori aventurash, derisa takohet me një grua të re, të bukur, e cila ka nevojë për ndihmë.

E kështu ai ka rastin të vihet në shërbim të saj, dhe së bashku përshkojnë Jugun e Francës në kërkim të shpëtimit. Një roman epik, të cilin shpesh e kanë krahasuar me romane të tillë të mëdhenj aventurash, si ato të Stendalit, të Dymasë, apo të Melvilit.

Rreth autorit

"Jean Giono - një prej gjigantëve të letërsisë moderne europiane."

The Living Age

 

"Ai është sot një prej romancierëve më të rëndësishëm të Europës."

The Times Literary Supplement

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët432
ISBN9789928136442
Titulli origjinalIDK
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDonika Omari
RomanSagë&Histori