Progresi njerezor View larger

Progresi njerezor

Steven Pinker BZ0146

New product

Përshkrim i shkurtër

Me thellësi intelektuale dhe dhunti letrare, Pinker përkrah arsyen, shkencën dhe humanizmin: idealet që na nevojiten për perballuar problemet dhe për të vazhduar progresin tonë.

More details

11104 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951817561

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

A po shkatërrohet vërtet bota?

A është i vjetruar ideali i progresit?

Në këtë vleresim elegant mbi gjendjen njerëzore të mijëvjeçarit të tretë, mendimtari dhe akademiku, Steven Pinker, na nxit të largohemi nga titujt e tmerrshëm dhe profecite fataliste, të cilat luajnë me paragjykimet tona psikologjike.

Kështu, do të ishte më mirë të ndiqnit të dhënat në shtatëdhjetë e pesë grafikë të mrekullueshëm, Pinker tregon se jeta, shëndeti, mirëqenia, siguria, paqja, njohuritë dhe lumturia janë në rritje, jo vetëm në Perëndim, por në mbarë botën.

Ky progres nuk është rezultat i ndonje force kozmike. Është një dhuratë e lluminizmit: bindja se arsyeja dhe shkenca mund ta rrisin lulëzimin njerëzor. Iluminizmi nuk përbën më një shpresë naive, por tashmë e dimë që ka funksionuar dhe ka nevojë më shumë se kurrë për një mbrojtje të fuqishme.

Bluminizmi noton kundër rrymave të natyrës njerëzore (tribalizmi, autorita- rizmi, demonizimi, të menduarit irracional) që demagogët janë të gatshëm t'i shfrytëzojnë.

Shumë kritikë, të përkushtuar ndaj ideologjive politike, fetare apo romantike, luftojnë kundër tij. Rezultati është një fatalizëm gërryes dhe një gatishmëri për të shkatërruar institucionet e çmuara të demokracisë libe rale dhe të bashkëpunimit global.

Data sheet

pages612
ISBN9789951817561
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1