Reduced price! Shqipja ne kapercyell – Epoka dhe gjuha e Gjon Buzukut View larger

Shqipja ne kapercyell – Epoka dhe gjuha e Gjon Buzukut

Eqrem Çabej BCA076

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky punim shkon e hedh dritë mbi qytetërimin shqiptar në zgrip të ekzistencës së vet, pas pushtimit osman afro njëshekullor që po zhbin nga faqja e dheut jo vetëm kulturën materiale të homo albanicus, por edhe atë shpirtërore, si shprehje të përkatësisë së padyshimtë në qytetërimin europian. Virgjil Muçi

More details

502 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-68-3
Viti i botimit2006

488 Lekë

-25%

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Të studiosh Buzukun do të thotë t'i shkosh gjuhës shqipe në themel, - shkruan Çabej më 1951, në fillim të një dekade që do t'ia kushtojë bash studimit të Buzukut: "Ç'vend i përket Gjon Buzukut në vijën e zhvillimit të jetës mendore në atdheun e tij?... ai na duket se qëndron në kapërcyell: në kapërcyell nga mesjeta në kohën e re, në kalim nga Arbënia paraturke kristiane në Shqipërinë turke të islamizuar... nga shqipja mesjetare në shqipen e re... Shqipja në këtë gjysmë mijëvjeçari që kur njihet si gjuhë nuk ka pësuar ndryshime të mëdha. Zhvillimi i saj mua më duket se është përshkuar kryesisht në dy drejtime. Së pari nëpër një thjeshtim të sistemit gramatikor... Së dyti në një largim të dy dialektevet kryesore gegërisht e toskërisht nga njëri-tjetri..." Ky tekst botohet për herë të parë në trajtë libri, ai është i mëvetësishëm dhe i ndryshëm prej Hyrjes së hollësishme të Mesharit, që Çabej e e boton në përfundim të punës së gjatë me të. Janë pra dy tekste që plotësojnë njëri-tjetrin".

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages170
ISBN99927-33-68-3
Viti i botimit2006
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë