Shumesi i singularizuar ne gjuhen shqipe View larger

Shumesi i singularizuar ne gjuhen shqipe

Eqrem Çabej BCA045

New product

Përshkrim i shkurtër

Kur merr e lexon këtë libër duket sikur po lexon një "histori detektivësh" përmbi fjalët e shqipes. Autori hulumton aty dukurinë e singularizimit të shumësit, dukuri gramatikore mjaft e shpeshtë e gjuhës shqipe.

More details

100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99956-35-11-4

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Procesi që ka vepruar në rrjedhë të kohës, në shumicën e rasteve ka qenë i dyfishtë: së pari është përdorur shumësi; pastaj nga trajta e shumësit është formuar një njëjës i ri, pra është singularizuar shumësi. Ky proces, që shfaqet edhe në të tjera gjuhë, ka zënë shpeshherë rrënjë aq të thella, mbulimi i njëjësit të mëparmë nga ana e shumësit ka qenë aq i plotë, saqë njëjësi jo pak herë është zhdukur pa lënë gjurmë, dhe duhet aftësia gjurmuese e gjuhëtarit për ta diktuar. Nëpërmjet mënyrës së vështrimit të zgjedhur nga autori, forma fjalësh të cilat deri tani nuk kanë qenë mjaft të qarta, bëhen më të kuptueshme nga kjo anë. Prandaj të kërkosh këtë fushë do të thotë të shpjegosh një kapitull të gramatikës historike të shqipes.

Data sheet

pages272
ISBN978-99956-35-11-4
RedaktoriBrikena Çabej&Afërdita Cesula (përg. për bot.)
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër