Njeriu per vete

Erich Fromm FNK0020

New product

Përshkrim i shkurtër

Njeriu nuk është një fije letër e bardhë, në të cilën kultura mund të shkruajë tekstin e vet; ai është një gjallesë e ngarkuar me energji dhe e ndërtuar në një mënyrë të caktuar, që, duke u përshtatur, reagon në mënyrën specifike dhe të caktuar lidhur me kushtet e jashtme.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99943-52-86-9

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Sikur njeriu tu përshtatej kushteve të jashtme duke ndryshuar me elasticitet natyrën e vet, si ndonjë shtazë, dhe të ishte në gjendje të jetonte vetëm në kushte të caktuara, ndaj të cilave të zhvillonte një përshtatje të posaçme, ai do të arrinte në udhëkryqin e specializimit, i cili është fat i çdo lloji shtazor, pra, do të arrinte në ndërprerjen e historisë. Sikur, nga ana tjetër, njeriu tu përshtatej të gjitha kushteve, pa iu kundërvënë atyre që vijnë në kundërshtim me natyrën e tij, ai sdo të kishte kurrë histori në përgjithësi.

Data sheet

pages222
ISBN978-99943-52-86-9
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiMyfit Mushi