Poetika View larger

Poetika

Aristoteli BCA035

New product

Përshkrim i shkurtër

Poetika mbetet monumenti më i rëndësishëm i mendimit estetik në periudhën klasike greke, Aty trajtohen çështjet kryesore të estetikës dhe të teorisë së artit, si: kuptimi i së bukurës, prejardhja e gjinive letrare dhe klasifikimi i tyre, marrëdhëniet e letërsisë me realitetin, parimet e vlerësimit artistik etj.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-33-70-5

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kryevepër e letërsisë së përbotshme, Poetika shpërfaq pikëpamjet e Aristotelit për artin e veçanërisht për poezinë, epikën, lirikën dhe tragjedinë. Gjer sot Poetika mbetet monumenti më i rëndësishëm i mendimit estetik të periudhës klasike greke, ku trajtohen çështjet kryesore të estetikës dhe të teorisë së artit, si: kuptimi i së bukurës, prejardhja e gjinive letrare dhe klasifikimi i tyre, marrëdhëniet e letërsisë me realitetin, parimet e vlerësimit artistik etj. Një libër themelor për çdo njeri që interesohet për letërsinë si formë e shprehjes artistike dhe për poezinë në veçanti.

Data sheet

pages80
ISBN978-99927-33-70-5
Published year2006
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiSotir Papakristo