Poetika Shiko më të madhe

Poetika

Aristoteli BCA035

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Poetika mbetet monumenti më i rëndësishëm i mendimit estetik në periudhën klasike greke, Aty trajtohen çështjet kryesore të estetikës dhe të teorisë së artit, si: kuptimi i së bukurës, prejardhja e gjinive letrare dhe klasifikimi i tyre, marrëdhëniet e letërsisë me realitetin, parimet e vlerësimit artistik etj.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-33-70-5

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kryevepër e letërsisë së përbotshme, Poetika shpërfaq pikëpamjet e Aristotelit për artin e veçanërisht për poezinë, epikën, lirikën dhe tragjedinë. Gjer sot Poetika mbetet monumenti më i rëndësishëm i mendimit estetik të periudhës klasike greke, ku trajtohen çështjet kryesore të estetikës dhe të teorisë së artit, si: kuptimi i së bukurës, prejardhja e gjinive letrare dhe klasifikimi i tyre, marrëdhëniet e letërsisë me realitetin, parimet e vlerësimit artistik etj. Një libër themelor për çdo njeri që interesohet për letërsinë si formë e shprehjes artistike dhe për poezinë në veçanti.

Të dhëna

Faqe80
ISBN978-99927-33-70-5
Viti i Botimit2006
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiSotir Papakristo