Cili eshte kompleksi yt?

Pina Gorgoni,Paolo Nuc PL0096

New product

Përshkrim i shkurtër

Kjo guidë në formën e një fjalori, është konceptuar si një përpjekje për t'i ardhur në ndihmë një lexuesi të interesuar për t'u qasur ndaj një kuptimi akoma dhe më të mirë "të asaj bote të brendshme a të nëndheshme që gjendet tek të gjithë ne e që vepron sipas modaliteteve të saj të caktuara".

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789994390366

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ç'janë komplekset? Sipas Jungut "fragmente psikologjikë të mishëruara në njerëz", sipas Marie Bonaparte "organet e anatomisë sonë psikike", sipas Frojdit "udhëheqja e sjelljes së njeriut në botë", ndërsa për Zhak Lakan "në to mund të gjenden po të njëjtit personazhe të tipizuar nga folklori, nga përrallat, rrëfenjat apo pjesët tetrale për fëmijë a të rritur që kanë formuar në shekuj njerëzimin..." Secili prej nesh është i përcaktuar nga një kompleks më mbizotërues se të tjerët, që vendos ndoshta fatin tonë shumë më tepër se sa psh një shenjë zodiakale. Ja përse, pyetja që i jep titullin këtij libri merr vlera shumë më të rëndësishme për vetë mënyrën e jetës njerëzore. Kjo guidë në formën e një fjalori, duke përdorur fjalët dhe shpjegimet e mjeshtërve të psikoanalizës dhe specialistëve të saj, është konceptuar si një përpjekje e parë e sistemit organik të doktrinës mbizotëruese mbi këtë argument, për t'i ardhur në ndihmë një lexuesi të interesuar për t'u qasur ndaj një kuptimi akoma dhe më të mirë "të asaj bote të brendshme a të nëndheshme që gjendet tek të gjithë ne e që vepron sipas modaliteteve të saj të caktuara".

Data sheet

ISBN9789994390366
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiQemal Velija