Apologjia e një matematikani Shiko më të madhe

Apologjia e një matematikani

Godrey H. Hardy DK0006

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Apologjia e një matematikani" është parashtrim emocionues i raportit të një shkencëtari të madh me disiplinën së cilës i kushtoi tërë jetën e vet. Rrëfyer me një sinqeritet vërtet mbresëlënës pa kurrfarë përpjekjesh për të hedhur mbi veten vezullime "Dritësimesh pozitive"

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 23 7

550 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Apologjia e një matematikani" e shkruar nga G. H. Hardi, një ndër matematikanët më të shquar të shek. XX, është parashtrim emocionues i raportit të një shkencëtari të madh me disiplinën së cilës i kushtoi tërë jetën e vet.Rrëfyer me një sinqeritet vërtet mbresëlënës pa kurrfarë përpjekjesh për të hedhur mbi veten vezullime "Dritësimesh pozitive". "Apologjia " është edhe përsiatje për matematikën dhe vlerat e saj. Gjykimet dhe përfundimet e Hardit janë me shumë interes për mjaft çështje të rëndësishme për këndvështrimin e tij dhe vendin që i jep "Kriterit estetik", Hardin e kanë quajtur "Esteti i matematikës".Anën njerëzore të personalitetit karizmatik të Hardit e zbulon pena e mprehtë e Çarlz Snout, fizikan dhe shkrimtar i talentuar në parathënien e gjatë shkruar posaçërisht për "Apologjinë". "Apologjia" dhe parathënia e Snout përbëjnë një të tërë organike leximi i së cilës ofron informacion interesant për një figurë madhore të botës matematike.

Të dhëna

ISBN978 9928 136 23 7
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiAleko Minga