Dashuri e harruar View larger

Dashuri e harruar

Dhimitër Xhuvani A-004962

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman nga autori dhe regjizori i famshëm shqiptar, Dhimiter Xhuvani, ku në qendër të tij është femra me detajet e një prostitute

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789994365959

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Mbi autorin Dhimitër Xhuvani lindi më 23 maj 1934 në Pogradec. Studioi letërsi në Tiranë dhe në Institutin e Letërsisë "Gorki" të Moskës. Vdiq në Tiranë më 19 tetor 2009. Ishte djali i mësuesit të nderuar elbasanas Kostaq Xhuvanit.Në vitin 1944 familja e tij shpërngulet nga qyteti, kur ushtria gjermane vjen në Pogradec dhe ikën muhaxhir në Mokër, ku qëndron deri në çlirimin e vendit, dhe kthehet në Elbasan. Dhimitri pas shkollës së mesme mjekësore punon në spitalet rurale të Gramshit, Librazhdit, Cërrikut, Peqinit. Shkëputet nga mjekësia dhe vazhdon studimet e larta në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Tiranë dhe më pas studion në Institutin "Gorki" të Moskës. Krahas punës së shkrimtarit, ushtroi edhe profesionin e mësuesit, gazetarit, redaktorit, montatorit, elektricistit, saldatorit.Është fitues i shumë çmimeve letrare si dhe laureat i "Çmimit të Republikës", proza e tij është përkthyer në disa gjuhë si në italisht, frëngjisht, anglisht, rusisht, në gjuhën kineze dhe japoneze. Tituj të veprave: Kambanat e fundit (1958) Midis dy netëve (1962) Tuneli (1966) Përsëri në këmbë (1970) Fan Smajli (1971) Zgjimi i Nebi Surrelit (1976) Do të jetojmë ndryshe (1979) Vdekja e zotit Kaloti (1981) Bota ime (1984) Dashuri e harruar, 2007?

Data sheet

pages204
ISBN9789994365959
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë