Eksodi View larger

Eksodi

Leon Uris BDI0053

New product

Përshkrim i shkurtër

Leon Marcus URl ishte një romancier amerikan, i njohur për shkencën e tij historike dhe hulumtim të thellë që hyri në romanet e tij. Dy librat e tij bestselling ishin Eksodi (botuar në 1958) dhe Trinity (botuar në 1976).

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759240

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Eksodi është emri i një anijeje me të cilën një grup refugjatësh hebrenj, të internuar nga anglezët në një kamp përqendrimi në Qipro, më 1947, arrin të arratiset dhe pas një mijë peripecish, shkel në Tokën e Premtuar, në Palestinë. Një roman historik i tejmbushur me pasion, me përpjekje, me shpresë dhe dashuri, Eksodi është libri më i famshëm i shkrimtari hebreo-amerikan Leon Uris, është historia e rilindjes së një kombi pa tokë në kërkim të përjetshëm të një toke pa komb. I shkruar vetëm dhjetë vjet pas lindjes së shtetit të Izraelit dhe i përkthyer në pesëdhjetë e gjashtë gjuhë të botës, ky roman përshkruan luftën e një kombi të tërë për t'i shkulur rërës së shkretëtirës - dhe mbi të gjitha, urrejtjes së njerëzve - një pëllëmbë tokë, mbi të cilën të mund të ringjallet.

Data sheet

pages772
ISBN9992759240
RedaktoriAristea Mima Shvarc
Published year2004
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRobert Shvarc&Edvin Shvarc