Meuludi Sherif View larger

Meuludi Sherif

Ali Ulqinaku MAS0054

New product

Përshkrim i shkurtër Vepra MEULUDI SHERIF e Hafiz Ali Riza Ulqinakut me nëntitull Lindja e Hazreti Muhammedit Alejhisselam është një nga veprat e rëndësishme të produktit letrar shqip mbështetur në traditën kulturore dhe fetare islame, si manifestim letrar dhe ceremonial.

More details

198 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319364

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vepra MEULUDI SHERIF e Hafiz Ali Riza Ulqinakut me nëntitull Lindja e Hazreti Muhammedit Alejhisselam është një nga veprat e rëndësishme të produktit letrar shqip mbështetur në traditën kulturore dhe fetare islame, si manifestim letrar dhe ceremonial. Mevludi paraqet një lloj lëvrimi letrar i cili përshkruan në formë poetike jetën dhe veprën e profetit Muhammed a.s. Ai i referohet gjerësisht lindjes së Pejgamberit a.s. apo emërtimit që i është dhënë ceremonive të zhvilluara për përvjetorin e tij të lindjes, si dhe emrit të përbashkët të veprave të shkruara e të kënduara në këto ceremoni. Mevludi i Hafiz Ali Ulqinakut është një përshtatje në shqip shkruar në alfabetin e vjetër turk e mevludit te autorit të famshëm osman Sulejman Çelebiut. Botimi i këtushëm është një botim anastatik i tekstit të publikuar ne vitin 1956 i shkruar në alfabetin shqip nën përkujdesjen e Hafiz Said Ulqinakut, djalit të Ali Ulqinakut. Në botim gjenden dhe vargje të përkthyera në shqip nga poema HUDA RABBIM e dijetarit Haki Erzurum. Në kët rrugë i ndjeri Hafis Ali gjeti rasën me i a lirue frenat hoveve të shpirtit dhe më 1879 filloi me hartue veprën e pavdekshme << MEULUDI SHQIP >>. Këtë vepër të naltë e redaktoi me alfabetin turqisht, mbasi alfabeti i Stambollit, si dihet, prendoi para se tagojë. Kjo vepër 77 vjeçare, përveç vlerës fetare e letrare qi ka, difton edhe aftësin, me të cilën autori ka mundë me zotnue e me përkulë gjuhën e asaj kohe.

Data sheet

pages68
ISBN9789928319364
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë