Dialogu i qyteterimeve View larger

Dialogu i qyteterimeve

B. Jill CARROLL A-005337

New product

8 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Shtepia Botuese Prizmi
ISBN9789994324273

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

REVIEW

“Libri i Jill Carroll “Dialogu i qytetërimeve” ofron një përgjigje në kohën e duhur ndaj teorive sipas të cilave qytetërimet munden vetëm të përplasen mes tyre. Duke bërë bashkë njerëzit e shquar të fushës shpirtërore, si nga lindja, ashtu dhe nga perëndimi, ky dialog tekstual tregon se si përpjekjet për dinjitet e të gjithë njerëzve mund të na çojnë drejt vlerave të përbashkëta morale dhe shoqërore.”

(Bernadette Andrea, Universiteti i Teksasit në San Antonio)

“Duke krahasuar idetë e M. Fethullah Gylenit me ato të pesë mendimtarëve më produktivë dhe më me influencë, B. Jill Carroll nga Rice University, tregon se është plotësisht e mundur të ekzistojë një dialog konstruktiv intelektual dhe etik mes mendimtarëve të cilët kanë në thelb fe, moral dhe pikëpamje politike të ndryshme. Dashuria e pafundme për çdo gjë të mirë, mundëson optimizëm për të takuar të tjerët dhe përmes këtij lloj dialogu të cilin, si Gylen, ashtu dhe Carroll e kanë në vizionin e tyre, ne mund të vërejmë shumë më tepër se ajo që thuhet në fjalët e Rumiut “Ju duhet ta përjetoni dashurinë tuaj, përndryshe mund të përfundoni vetëm në thënien e fjalëve pa vlerë. (Mathnavi I, 109)”

(Denis Sansom, Universiteti Sanford)

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages153
ISBN9789994324273
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDritan Hoxha