Me quajne... Ismail Qemali

Luan Rama & Sulid Kasemi BAO0456

New product

Përshkrim i shkurtër

Ismail Qemal Vlora lindi në Vlorë më 24 janar 1844, në një familje të madhe, të nderuar e të njohur në botën osmane.

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928028099

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Libra të tjerë të serisë

More info

Babai i tij mori pjesë në revoltat kundër Tanzimatit. U shkollua në gjimnazin "Zosimea", ku mësoi disa gjuhë të huaja, edhe si autodidakt. Më vonë, nisi karrierën diplomatike e politike në administratën osmane dhe, në fund të shekullit XIX, u bë një nga figurat e opozitës pro-perëndimore kundër sulltanit. Me një kurajë të jashtëzakonshme e mes përpjekjesh të mëdha, atëherë kur Shqipëria rrezikonte të zhdukej nga harta ballkanike, ai arriti të bashkojë mundin e shpresat e patriotëve shqiptarë dhe të shpallë në Vlorë më 28 Nëntor 1912, Pavarësinë e Shqipërisë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages64
ISBN9789928028099
Shtëpia botueseAlbas
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit7 - 14 vjeç
StatusiI ri