Revista Obelisk Nr. 236 Shiko më të madhe

Revista Obelisk Nr. 236

Grup autorësh A-000596

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky numër  i revistës OBELISK i kushtohet tërësisht poetit dhe përkthyesit të mirënjohur Jorgo Bllaci. Materialet e këtij numri në përkujtim të JORGO BLLACIT, janë përzgjedhur dhe përgatitur nga Arben BLLACI.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

150 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

JORGO BLLACI

U lind në fshatin Karjan – Girokastër, 1938- 2001. Është poet, përkthyes me kontribute të rëndësishme në letërsinë shqipe. Për përkthimet e tij nga letërsia ruse, Bllaci është dekoruar nga ish-presidenti Boris Jelcin me dekoratën e lartë të “Urdhërit të Miqësisë”.

Kreu fakultetin e Gjuhë – Letërsisë Shqipe, më pas punoi si mësues në Berat. Në vitet 1962 u dënua me dhjetë vjet burg, për shkak të bindjeve politike. Pas daljes nga burgu, më 1967, Bllaci u detyrua të punojë si punëtor ndërtimi.

Më 1990 u kthye përsëri në shtëpinë botuese “Naim Frashëri”.

Më pas për disa vjet diplomat në Moskë, ku në fund të vjeshtës së vitit 2001, u nda nga jeta, në moshën 62 vjeçare.

Pas vdekjes u nderua me titullin “Mjeshtër i Madh” dhe një sërë titujsh të tjerë mirënjohjeje.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë