I ri “Illz”, Numri 15 Shiko më të madhe

Illz, nr. 15

Grup autorësh BKP0027

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Revistë letrare e Tiranës, - periodike dy mujore e drejtuar nga Izet Duraku dhe me kryeredaktor Rexhep Shahun në këtë numër e ka vendosur fokusin tek shkrimtari Mehmet Kraja dhe përkthyesi e studiuesi Lazër Radi

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN2520 7571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

P ë r m b a j t j a e nr. 15, të revistës letrare të Tiranës “Illz”

FATOS ARAPI- GLORIA VICTIS (LAVDI HUMBËSVE)/1

F a q e t e r e d a k s i s ë

RAINER MARIA RILKE - PËRGJIGJE NJË POETI TË RI - Shqipëroi Liljana Lili Kristuli/ 9

I n m e m o r i a m

FAIK KONICA - SI E NJOHA AT GJEÇOVIN?/15

Skender Zogaj - PSALM PËR AT SHTJEFËN GJECOVIN/17

DËSHIRA IME PËR LIRI... - (Intervistë me përkthyesin Pashko Gjeçi)/18

MITRUSH KUTELI - LETRA E FUNDIT.../25

P e r s o n a l i t e t

BOTIME TË LAZËR RADIT/ 27

LAZËR RADI - APOLOGJIA E TRETË E SOKRATIT NË TIRANË – fragment-/21

LAZËR RADI- GJANA QË S’MUND T‘HARROHEN LEHTË- poezi/40

S t u d i o

KHALED HOSSEIN - ROMANET NDRYSHUAN JETËN TIME- Intervistë... - Përktheu: Granit Zela/47

10 autore PËR VEPRËN E MEHMET KRAJËS /56

T ë F t u a r

VLADIMIR MAJAKOVSKIJ - FLAUTA E SHTYLLËS KURRIZORE- poeme - Përktheu nga origjinali: Agron Tufa/61

SILVIA PLATH - VARGJE PËR DITËLINDJE- Përktheu nga origjinali: Agron Tufa/70

SALVATORE KUAZIMODO - LIGJËRATË MBI POEZINË- Përktheu Klara Kodra/77

MARINA CVETAJEVA - PERLA - Përktheu Salajdin Salihu/84

T ë z g j e d h u r

Virion Graçi - E DIEL, E DIEL, E DIEL/87

DIN MEHMETI - KËNDO OSE VDIS PA KLITHMË/91

BESIM BOKSHI – PRITJA/92

AGIM GJAKOVA- ERDHE MOJ NËNË NGA GJAKOVA/93

Qemajl Juniku- MOMENT I PIKËLLUAR/94

Muharrem Kurti- ALI PODRIMJES/95

Donart Rexhbogaj- BRIGJEVE/96

Ton Zmali- MEDALIONI I SYVE/97

Luan Rama- PRAGU I NATËS SË GJATË/102

ERVIN HATIBI - MISS-i I BURRAVE/113

Sadik Bejko - SHEKSPIRI IM/118

SHPËTIM KELMENDI- KUR VDEKJA VJEN NË SHKURT/122

SHKELQIM CELA- ROMANET E SË ARDHMES/125

VIRON KONA- E FSHEHTA E PRINCESHËS DONIKË.../126

RIZA BRAHOLLI - RIMA DASHURIE/132

BAJRAM SEFAJ- ZEMËR/137

R e t r o

FRANCIS BACON - MBI DASHURINË - Përktheu: Granit Zela /145

VIKTOR HYGO - VIKTORI YT... Letër dashurie e Viktor Hygos - Përktheu: Granit Zela/147

 

P e r s o n a l i t e t i

Mehmet Kraja – BIOGRAFIA/151

BOTIME TË MEHMET KRAJES/152

MEHMET KRAJA – PRISHTINA - (Fragment romani në dorëshkrim)/153

MEHMET KRAJA - UDHËZIMË PËR KAPËRCIMIN E DETIT - (Fragment romani)/163

MEHMET KRAJA - IM ATË DONTE ADOLFIN - (Fragment romani)/167

MEHMET KRAJA - E ZEZA DHE E KUQJA - (Fragment romani)/172

Mehmet Kraja - Katër tregime

UDHËTIMI- /178

LAJMËTARI- /180

MBRETI- /182

LASHTËSI- /184

P l u s

Leonora Buçinca - FJALËT E NJË DËSHMORI TË LIRISË/189

Gentiana H. Muhaxhiri - SI NË LOJË/190

Migena Arllati – QERSHIA/191

Neviana Shehi - ÇAME JAM/192

N ë t a k i m m e s h k r i m i n

BRUNO SHULTZ - MITOLOGJIZIMI I REALITETIT - Përktheu : Agron Tufa/195

ALI ALIU - PËRSOSMËRI ARTISTIKE E NARRACIONIT ROMANOR - (Mbi romanin e Mehmet Krajës “E zeza dhe e kuqja”)/198

Zija Cela - SHKRIMTAR I AUTENTICITETIT SHPIRTËROR - Rreth katër romaneve të Mehmet Krajës/204

Afrim Rexhepi - ESTETIKA NË EPOKËN DIGJITALE/PROTONIZMI DHE INTERNETI/208

Sherif Selimi - MBI HERMETIZMIN DHE HERMENEUTIKËN/216

JOSIF PAPAGJONI - E FSHEHTA E SHKRIMTARIT Istref Haxhillari /221

XHEMAIL MUSTAFA - RITUALI I HARMONISË - Shaip Beqiri: „Rekuiem për veten“, poezi/224

Agron Tufa - METAFIZIKA E ELEGJISË DHE REQUIEM-IT - (Shënime për vëllimin poetik "Aurat e natës" të Belfjore Qoses/227

ZEJNEPE ALILI REXHEPI - SFONDI NARRATIV I ROMANEVE “I HUAJI, AI KOSOVARI” DHE “NJË NATË TE LUIZA” – TË SHKRIMTARIT Arber Ahmetaj/231

VANGJUSH SARO - SHKRIMTARI, DRAMATURGU DHE PËRKTHYESI VANGJUSH ZIKO/235

DHIMITER SAVA - RRETH ROMANIT “APOKALIPTIK” TE PETRAQ J PALIT/246

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe263
ISBN2520 7571
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë