Illz, nr. 13 Shiko më të madhe

Illz, nr. 13

Grup autorësh BKP0025

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Revistë letrare e Tiranës, - periodike dy mujore e drejtuar nga Izet Duraku dhe me kryeredaktor Rexhep Shahun në këtë numër e ka vendosur fokusin tek shkrimtari Mehmet Kraja dhe përkthyesi e studiuesi Lazër Radi

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

P ë r m b a j t j a e nr. 13, të revistës letrare të Tiranës “Illz”


Faqet e redaksisë


HESHTJA.../ 9

WILLIAM SAROYAN - LETËR NJË SHKRIMTARI TË RI ME TALENT... Përktheu: Granit Zela/10

BEHAR GJOKA - SHKRIMI S1 HABI! .../12

ALBINA IDRIZI - QUO VADIS, POET? /13


Personalitet


JOSIF PAPAGJONI - JANË CA DASHURI FATALE - (Shënime rreth romanit "Kohë e djegur" të shkrimtarit Thanas Medi)/ 17

THANAS MEDI - SHEGËT TUNDESHIN SI GJINJ - fragment nga romani "Kohë e djegur"/21


Studio


GULAGU ANASH PARAJSËS DHE POEZIA E TOTALITARIZMIT - Intervistë e Philip Roth-it me Milan Kunderën - Përktheu: Granit Zela / 33

FLOGERTA KRYPI - NJË TAKIM ME CARLOS RUIZ ZAFON - intervistë / 40
Të Ftuar

VLADISLAV BAJAC* - HAMAM BALLKANI fragment romani - Përktheu nga origjinali serbisht Ben Andoni / 47

PËRRALLA KINEZE - Zgjodhi e shqipëroi Mustafa Hoxha / 52

Të zgjedhur


VIRGJIL MUÇI - PIRAMIDA E SHPIRTRAVE - fragment romani- /59

FLOGERTA KRYPI - GJITHÇKA RRETH ASGJËSË - (fragment nga novela ''Më blij një kujtim''/ 65

ARBEN PRENDI - AKUARELET E JETËS DHE TË VDEKJES - fragment poemthi/ 71

SHKELQIM CELA - (fragment nga romani "Zgjuesit", kapitulli i 16/ 77

SHAIP BEQIRI - NËNA E DHEMBJEVE TË MËKUARA - poezi - /82

IBRAHIM KADRIU - KOHË KUR E SHIHNIM VETVETEN TEK NJËRI-TJETRI - (Me Ibrahim Rugovën)- /88

ROLAND GJOZA - KU S'MË SHKON MENDJA SONTE - poezi - / 98

FRANCESCO MICIELI - NJË HISTORI E RËNDOMTË / 104

AGIM GJAKOVA - PAS NJËZETEPESË VJETËSH - (Fragment nga romani "Ti mundesh...") - / 107

ISLAM ÇENGA - KARTOLINË NËNËS PËR VITIN E RI - poezi - / 110

MANJOLA BRAHAJ - MUZIKA - / 114

DRITA LUSHI - P0 TË LË MBI TRYEZË, KËTË POEZI / 117

LUMTURI YMERI - KUR MË FSHEH / 120

AZEM OSMANI - PELLUMBI S'ËSHTË MË POSTIER / 124

SOFIA DAKO ARAPI - poezi / 126

POZAET QOSE- DRE NË SHTIGJE FRYME/ 129

EDLIRA VELAJ - MARUA/ 132

SOTIR ATHANASI - KARTOLINA/ 135

DANIELA KREKA - KJO MBRËMJE KA HAPA TË VEGJËL/139

KALTRINA SADIKI - ME TË DASHTË TY / 143

EVA GJONI - ZONJA ME VATH PERL / 147

Retro


VIKTOR EFTIMIU - KËNGË PREJ BALLKANIT/ 155

WILLIAM SHAKESPEARE sonete - Përktheu nga anglishtja: Servet Bytyçi / 160

Personaliteti


SHABAN SINANI - MATTEO MANDALA DHE DISA SHENJIME PËR LIBRA TË TIJ / 165

MATTE0 MANDALA - ARBËRESHËT, NJË GUR THEMELTAR NË KULTURËN SHQIPTARE - (Në nderim të prof. Eqrem Çabejt)- / 177

MATTEO MANDALA - FALSIFIKIME DHE NDËRTIME TË IDENTITETIT ARBËRESH TË SHEKULLIT XVI1I - Sicilia, atdheu i falsifikatorëve?- / 181

MATTEO MANDALA - VEPRA E NILO BORGIA-S, BUR1M I RËNDËSISHËM PËR HISTORINË E JUGUT TË SHQIPËRISË/ 192


Plus


BARDHA ALIMETA - Dashuri e vjeter / 201

XHENIS MARKU - Në ditët monotone / 202

MIMOZA ÇOBA - HIMNI 1 BUKURISË BURRËRORE / 203


Në takim me shkrimin


EQREM KRYEZIU - POETIKA E SKIROIT - Kapitulli 5 - MINO / 207

ALI ALIU - URTIA SOLOMONIANE E POEZISË SË SADIK BEJKOS / 217

ZIJA CELA - "PËRPARA FUNDIT" NË PËRGJIGJEN E FUNDIT / 222

FATMIR SULEJMANI - JERONIM DE RADA - THYES KONVENCASH ROMANTIKE / 226

ROBERT SCHOLES - LEXIMI SI ZEJE - Përktheu: Granit Zela / 233

AFRIM A. REXHEPI - PROTONIZMI DHE EKOKRITIKA/ 237

SHERIF SELIMI - DISA REFLEKSIONE TEORIKE MBI HERMETIZMIN DHE HERMENEUTIKËN/ 242

NDUE DEDAJ - SONATA E DIELLIT E NJË POETI / 247

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe252
ISBN25207571
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë