Revista Illz, nr. 21 Shiko më të madhe

Revista Illz, nr. 21

Grup autorësh A-004353

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Revista Illz në numrin e 21, i ka kushtuar një vend të vecante nobelistëve

Më shumë detaje

99 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbajtja e revistës letrare të Tiranës “Illz”, nr. 21

MIGJENI - NËN FLAMUJT E MELANKOLISË / 3

F a q e t e R e d a k s i s ë

REXHEP SHAHU - ÇFARË THASHË E S’THASHË PËR POETIN PETRIT RUKA NË 65 VJETORIN E TIJ / 11

LUAN RAMA - HANDKE, ROLI SHKRIMTARIT DHE NOBELISTI / 13

P l u s

JOSEPH BRODSKY - KURSENI VETES STATUSIN E VIKTIMËS / 19

JEAN-PAUL SARTRE - PSE NUK E PRANOJ ÇMIMIN NOBEL - Përktheu: Granit Zela / 20

R e t r o

MITRUSH KUTELI - TË DALIM TË PRESIM MIGJENIN / 25

S t u d i o

ERNEST HEMINGWAY - FJALIMI PËR MARRJEN E NOBELIT - Përktheu: Granit Zela / 29

ORHAN PAMUK - PSE SHKRUAJ? - Përktheu: Granit Zela / 30

PHILIP ROTH - KAUZA E MADHE E LETËRSISË - Përktheu: Granit Zela / 40

ERNESTO SABATO - NËNA IME GJITHMONË MË FLISTE SHQIP - Bisedoi Luan Rama / 44

PRIMO SHLLAKU - NË SHTËPINË TIME KAM PA VETËM LIBRA - Intervistë me Violeta Muratin / 50

P e r s o n a l i t e t

FATOS ARAPI - ÇFARË T’I THEM ZOTIT ANDEJ – Cikël me poezi / 69

I n m e m o r i a m

SOKOL OLLDASHI - JETOFSH SA TË DUASH, NËNA IME – Cikël me poezi / 79

ANTON PASHKU - NËN QARR PO RRINTE VASHA – tregim / 83

T ë F t u a r

SEFERIS - MËNGJES I BUKUR VJESHTE / 91

ELITIS - AJO QË S'BËHET - Përktheu Enela Allkushi / 93

TONI MORRISON - LETËRSIA DHE JETA PUBLIKE - Përktheu: Granit Zela / 95

HEINRICH BÖLL - ANEKDOTË PËR RËNIEN E MORALIT PËR PUNË… - Nga gjermanishtja Anna Kove

PAUL CELAN - RËRË NGA URNAT - (Poezi nga libri LULËKUQJA DHE KUJTIMI) - Nga gjermanishtja Anna Kove / 104

ELIAS CANETTI – KOHA – DORA - Përktheu nga gjermanishtja Bojana SPAHIJA / 108

PAVLE ĐONOVIĆ - MOS MË NGUCNI KUR TË JETË VJESHTË – Përktheu Albert Bikaj / 112

MILORAD PAVIÇ - RRËFIMI I PETKUTINIT DHE KALINËS - Përktheu nga serbishtja, Ben Andoni / 115

ITALO CALVINO - DELJA E ZEZË - Përktheu: Vehap Kola / 132

EUGENIO MONTALE - KUSHEDI SE NJË DITË DO TË FLAKIM MASKAT - / 134

GIUSEPPE UNGARETTI – RIZGJIME - 137

GIACOMO LEOPARDI – PAFUNDËSIA –/ 139

GAIO VALERIO CATULLO - OH, LESBIA IME, TË JETOJMË E TË DASHUROJMË - / 140

ALDA MERINI - ËNDËRR DASHURIE - I përktheu Mimoza Pulaj / 141

P e r s o n a l i t e t i

OLGA TOKARCZUK - SHKRIMTARI DUHET TE JETE NDERSHËM DHE I DENJË - Intervistë e Olga Tokarczuk, (Nobel 2018) me Theodora Danek - Përktheu: Granit Zela / 145

OLGA TOKARCZUK - DËSHIRA E SABINËS - Përktheu: Petrit Dollani / 149

T ë Z g j e d h u r

ISMAIL KADARE - PËR TË HARRUAR NJË GRUA / 159

SALAJDIN SALIHI - URTËSI E LASHTË PËR DEMOKRACINË / 162

AGRON TUFA - HYRJE NË PSIKANALIZËN E FSHATIT TONË / 164

ALFRED DUKA - XHANDARI I URËS / 170

ARLIND FARIZI - ESE PËR KAFEN / 173

BARDHYL AGASI - ZERI IM / 175

DAVID BOSETA - N'QYTETIN TEM BJEN SHI / 179

EDMOND SHALLVARI - PSIKOANALITIKA E ECJES / 183

SHPRESA KAPISYZI - U KËRRUS GARDHI I DITËVE TË MIA / 188

SHQIPONJA DURO - VIOLA NËN SHI (fragment nga romani) / 193

ELIVERTA KANINA - FLIRT DASHURIE PA LIDHJE / 201

FETI ZENELI - KRISJA E HESHTJES / 206

FLORIN KELMENDI - PËRPARA NGJYRAVE TË KOHËS / 210

FLURANS ILIA - SHËN-LIBRI DHE LEXUESI / 212

GENTIANA KONE - DRITË QIRIRI / 215

ISMET JANUZAJ - SË BASHKU ME DIELLIN / 220

Në takim me Shkrimin

HAROLD BLOOM - ROMANI “DUKE DHËNË SHPIRT” I WILLIAM FAULKNER-IT - Përktheu: Granit Zela / 227

LAZËR STANI - EFEKTI BORGES / 232

RUDOLF MARKU - “ENGJËJT NUK E DINË KUSH JANË” - (shënime për “Anjezën” e Preç Zogajt) / 238

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe241
ISBN25207571
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë