ILLZ nr. 12 Shiko më të madhe

ILLZ nr. 12

BKP0024

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 12

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbajtja e revistës nr. 12 “Illz”

Flurans Ilia - Kemi Të Drejtë Për T’i Thënë “Ik Pirdhu” Të Shëmtuarës... - Bisedoi Arlinda Guma

I N M E M O R I A M

Pano Taçi - Mall Për Një Të Diel

P E R S O N A L I T E T

Flutura Açka – Gjeneza - Fragmente Nga Romani “Të Ftuar Në Rrethin E Dhjetë”
Albana Beqiri - Pas Leximit Të Romanit “Të Ftuar Në Rrethin E Dhjetë”
Flutura Açka - “Ftesë Për Flirt”

S T U D I O

Orhan Pamuk - Arti I Romaneve Dhe Koleksionistët Egoistë - Intervistë Me Stefano Pirovano
Të Tjerët Për Prof. Dr. Shaban Sinani:
Dritëro Agolli
Dhimitër S. Shuteriqi
Rexhep Qose
Ali Xhiku
Naim Zoto
Nerimane Kamberi
John L. Withers Ii
Hysen Matoshi
Aleksandër Meksi
Jorgo Bulo
Ardian Kyçyku
Klara Kodra
Matteo Mandalà
Francesco Altimari
Lindita Aliu – Tahiri

T Ë F T U A R

Isaak Bashevis Singer - Gimpel Idioti - Tregim – Përktheu Lazer Stani
Raymond Carver - Gjëra Të Vogla - Përktheu: Granit Zela
Stelvio Mestrovich - Një Roman I Madh- Himn Për Lirinë E Atdheut Të Tij -
Rreth Romanit Të Shpend Sollaku Noé-Së “Dardha Lulëzoi Në Dhjetor”
Floriana Gavazzi – “Dardha Lulëzoi Në Dhjetor” - Një Roman I Madh I Shpend Sollaku Noé-Së
Dinos S. Koubatis - Nuk Isha Në Kosovë... – Poezi – Përktheu: Ira Llangosi, Iliaz Bobaj, Kosta Gaxhoni

T Ë Z G J E D H U R

Shpend Sollaku Noé - Fragmente Poemash
Arjola Arjola Zadrima - Jashtë Bote – Poezi
Alban Alban Bala - Kujt I Duhet Liria Për Ta Fituar Lirinë?
Gazmend Kapllani - “Nje Histori E Shkurter E Tersit” - Fragment Nga Romani "I Keqi I Vetes"
Granit Zela - Deka E Rexhës – Novelë
Bajram Sefaj - Prozë Urbane
Faslli Haliti - Mbetëm Gjallë – Poezi
Anila Toto - Detit Tim – Poezi
Dijana Toska - Rruazat E Jetës – Poezi
Nurie Emrullai - Dëshira T'marra
Maxhun Peka - I Pashë Bombardimet Mbi Vietnam – Fragmente…

P E R S O N A L I T E T I

Botime Të Shaban Sinanit
Naim Zoto - Sa Vite Pune, Aq Vepra
Shaban Sinani - Etnotipi Shqiptar Dhe Shpëtimi I Hebrenjve Gjatë Luftës
Shaban Sinani - “Kënga E Këngëve” Në Katër Shekuj Përkthim: Buzuku, Kuteli, Filipaj
Shaban Sinani - Tjetri Në Veprën E I. Kadaresë
Shaban Sinani - “Kanuni Total” Tek “Prilli I Thyer”

P L U S

Dylbere Dika - E Shtrenjta Çamëri
Majlinda Dulla - Pa Ty...
Miranda Xhilaga – Udhët
Trëndelina Terziu - Me Sytë Kah E Panjohura...

N Ë T A K I M M E S H K R I M I N

Zija Cela - Vdekja Më Vjen Prej Syve Të Tillë - (Mbi Humbjet E Kujtesës)
Ermira Ymeraj - Drama Shqipe Dhe Drama Evropiane - “Teatri I Absurdit Te Beckett Përballë Absurdit Të Anton Pashkut Te “Gof”
Anton Nikë Berisha - Rreth Krijimtarisë Studimore Të Ibrahim Rugovës / 2012
Sherif Selimi - Disa Refleksione Teorike Mbi Hermetizmin Dhe Hermeneutikën / 2016
Behar Gjoka - Nëpër Rrathët E Mbijetesës Së Qenies Shqiptare
Xhahid Bushati - « … Marrë Frymë Ajrin E Atdheut » - Ese Për Hamid Gjylbegaj
Valbona Kalo - Qëmtime Rreth Romanit Të Shkrimtarit Namik Dokle, “Lulet E Skajbotës”
Ledia Dushi - Mbresa Rreth Novelës “Kur Vdekja Të Na Bashkojë” Të Andreas Dushit
Zhuljeta Grabocka - Universi I Fjalës Së Natasha Lakos
Zejnepe Alili Rexhepi - Filozofia E Revoltës Në Vargjet E Poetit Bislim Ahmetaj
Durim Çaça - Arti I Mjeshtërisë Së Narrativës Poetike Te Bujar Balliu
Arqile Gjata - Meditime... “Në Goj` Të Erës”

Të dhëna

Faqe252
ISBN25207571
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë