Me zjarr View larger

Me zjarr

Tahar Ben Jelloun TO0270

New product

Përshkrim i shkurtër

Më 17 dhjetor 2010, Mohamed Buazizi i vuri zjarrin vetes duke u vetësakrifikuar. Kur ambulanca arriti në vendin e ngjarjes zjarri ishte shuar, por Mohamedi nuk kishte më asnjë ngjashmëri me një qenie njerëzore. Ky veprim radikal i tij ishte sinjali që lajmëroi fillimin e Revolucionit Jasemin në Tunizi.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789994318560

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Tahar Ben Jelloun, sjell në tregimin “Me zjarr” një histori të shkurtër, realiste dhe poetike, duke rikthyer në fokus ditët përpara sakrificës ekstreme. 24 kapituj të shkurtër si jeta e shkurtër e heroit të tregimit. Një tregim kushtuar revolucioneve arabe dhe atyre miliona burrave dhe grave anonimë që u derdhën nëpër rrugë duke kërkuar liri dhe dinjitet për të gjithë në vendin e tyre.

“Historia e Mohamedit nuk i përket askujt; është historia e një njeriu të thjeshtë, si miliona të tjerë, që, për shkak se u shkel me këmbë, u fye, iu mohua jeta; më në fund u bë shkëndijë që i vuri zjarrin botës. Askush nuk do t’ia vjedhë kurrë vdekjen.”

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages72
ISBN9789994318560
Shtëpia botueseToena
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri