Me zjarr Shiko më të madhe

Me zjarr

Tahar Ben Jelloun TO0270

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Më 17 dhjetor 2010, Mohamed Buazizi i vuri zjarrin vetes duke u vetësakrifikuar. Kur ambulanca arriti në vendin e ngjarjes zjarri ishte shuar, por Mohamedi nuk kishte më asnjë ngjashmëri me një qenie njerëzore. Ky veprim radikal i tij ishte sinjali që lajmëroi fillimin e Revolucionit Jasemin në Tunizi.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789994318560

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tahar Ben Jelloun, sjell në tregimin “Me zjarr” një histori të shkurtër, realiste dhe poetike, duke rikthyer në fokus ditët përpara sakrificës ekstreme. 24 kapituj të shkurtër si jeta e shkurtër e heroit të tregimit. Një tregim kushtuar revolucioneve arabe dhe atyre miliona burrave dhe grave anonimë që u derdhën nëpër rrugë duke kërkuar liri dhe dinjitet për të gjithë në vendin e tyre.

“Historia e Mohamedit nuk i përket askujt; është historia e një njeriu të thjeshtë, si miliona të tjerë, që, për shkak se u shkel me këmbë, u fye, iu mohua jeta; më në fund u bë shkëndijë që i vuri zjarrin botës. Askush nuk do t’ia vjedhë kurrë vdekjen.”

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe72
ISBN9789994318560
Titulli origjinalToena
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri