Robert Shuman View larger

Robert Shuman

Rëne Lëzhën BUE210

New product

Përshkrim i shkurtër

Robert Shumani ishte shembull në aspektet konkrete të angazhimit të tij politik. I zhvillonte betejat me dinjitet; kurrë nuk e sulmonte kundërshtarin personalisht gjatë fushatave elektorale dhe në përballjet në tribunë dhe në asamble.

More details

9 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

ROBERT SHUMAN - NJË BIOGRAFI PËR ATIN E EVROPËS. Robert Shuman dëshmoi se çështjet e mëdha politike dhe kolektive tejkalojnë fatet tona vetjake dhe kërkojnë nga ne marrjen përsipër të përgjegjësive, pa kërkuar kurrë ndonjëherë shpërblim për këtë. Këtu gjendet dhe sekreti i harmonisë dhe qetësisë së një jete si ajo e atit të Evropës: përballë konvulsioneve të historisë ai diti të mbjellë kopshtin e tij të brendshëm pak a shumë si ai në Si-Shazel, për të rimarrë frymë dhe për të pranuar të shkojë gjithmonë e më larg solidaritetit. Do të ishte me shumë vlerë sikur lexuesit e shumtë, sidomos ato që ushtrojnë dhe do të ushtrojnë përgjegjësi në gjirin e shoqërisë, të mund të gjenin në këto faqe frymëzimin dhe kurajën për t'i shërbyer një njerëzimi së fundmi të çliruar nga frika dhe urrejtja e të rimerrnin rrugën e vëllazërimit që nuk njeh asnjë kufi.

Data sheet

pages320
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër