Me quajne … Mbreteresha Teute

Luan Rama & Sulid Kasemi BAO0449

New product

Përshkrim i shkurtër

Mbretëresha ilire Teuta është një nga figurat më spikatëse të grave në historinë europiane, që kanë drejtuar shtete dhe fuqi të mëdha.

More details

902 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928029836
Viti i botimit2017

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

18 other products in the same category:

Libra të tjerë të serisë

More info

Ajo ishte gruaja e mbretit të lavdishëm Agron, i cili vdiq papritur në vitin 231 para erës sonë dhe ishte ajo që mori në dorë fatet e Ilirisë. Shkodra në atë kohë ishte një nga qytetet e dëgjuara në Adriatik e Mesdhe. Me një zgjuarsi dhe kurajë të veçantë, kjo stratege ushtarake i dha një dritë të re qytetërimit ilir. Por, në një luftë të pabarabartë me Senatin Romak, më së fundi ajo pranoi të tërhiqej nga froni, në mënyrë që vendi i saj të mos digjej e shkretohej nga ushtritë e huaja. Populli e mbajti atë të gjallë në këngët dhe legjendat e tij.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages64
ISBN9789928029836
Shtëpia botueseAlbas
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit7 - 14 vjeç
StatusiI ri