Kujtime per Shkodren e viteve 1926 - 1931 View larger

Kujtime per Shkodren e viteve 1926 - 1931

Jakov Milaj BGJ0266

New product

Përshkrim i shkurtër

Autori i librit “Raca shqiptare, studim antropologjik dhe historik”, Jakov Milaj sjell në këtë libër kujtimet e tij në periudhën e studimeve të gjimnazit në qytetin e Shkodrës. Sipas studiuesit Ardian Ndreca, “këto kujtime përbajnë nji dëshmi pasunuese jo vetëm për Gjimnazin Shtetnor të Shkodrës por për gjithë hapsinën urbane të qytetit e për atë kohë, që në nji farë mënyre përfaqson nji belle epoque të shekullit të XX.

More details

992 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Shkodra
ISBN9789928370310

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në hyrje të librit, në një mesazh pë Muzeun Historik – Shkodër, vetë autori, Jakov Milaj shkuan:
“Kujtimet që jam duke shkruar kanë lidhje me Shkodrën, ku kam jetuar në vitet 1926 – 1931 si nxnëës gjimnazi.

Vendosa t’ju a dërgoj këtë pjesë, jo pse i bindur se ka ndonjë vlerë letrare ose historike, por pse, si paraqitje e një periudhe tashmë të largët, mund të vlejë për të plotsuar një kuadër më të plotë të viteve njëzetë.

Janë kujtimet e një adoleshenti 15 – 20 vjeçar ruajtur e përpunuar nga truri i një plaku që i ka kaluar të shtatëdhjetat. Qëllimi ka qenë i mirë: të shprehë dashamirësinë për shokët e mij të vjetër, dhe të vë në dukje karakteristikat e bukura të shoqërisë së atëhershme, duke u kundërvënë edhe të metat e botës së mykur. Në to ka, padyshim, edhe pasaktësira, ku ka ndikuar harresa, edhe interpretime të gabuara.

Do të më vinte mirë sikur këtë shkrim t’a lexonin disa nga moshatarët e mi dhe t’a plotsojnë me mungesat. Shënimet e tyre do t’i shërbenin historisë së afërt të qytetit t’uaj bujar.

Me respekt

Jakov Milaj

Fier, më 22 maj 1983

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages180
ISBN9789928370310
RedaktoriArdian Ndreca
Published year2023
Vendodhja e botimitShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1