ILLZ nr. 8 View larger

ILLZ nr. 8

BKP0020

New product

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 8

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmbajtja e revistës nr. 8 “Illz”

Agim Gjakova – Thjeshtë

RETRO

Ali Asllani – Dasma e madhe; Hakërrim; Mbani kokat atje sipër

STUDIO

Samanta Scheblin: Zemra e letërsisë, zëri i shkrimtarit, mendja e lexuesit
(Intervistoi Bethanne Patrick) Përktheu: Granit Zela, Zija Cela - Shkrimtar unik në letrat shqipe (Vlerësime për Veprën e Zija Çelës nga: Mehmet Kraja; Eqrem Basha; Rudolf Marku; Ali Aliu; Petro Zheji; Lazer Stani; Xhemail Mustafa; Agron Gjekmarkaj; Virgjil Muçi; Lindita Tahiri; Dhimitër S. Shuteriqi; Persida Asllani; Arian Leka; Visar Zhiti; Tefik Çaushi; Agim Baçi; Fatmir Terziu; Ismail Syla; Bardhyl Londo; Roland Gjoza; Shaban Sinani; Ali Podrimja; Xhezair Abazi; Erion Kristo; Nasi Lera; Ilia Lengu; Mehmet Elezi; Linda Spahia; Elvana Zaimi; Luljeta Dano; Remzi Lani; Ramadan Musliu; Faruk Myrtaj; Vaid Hyzoti; Ermir Nika; Altin Haxhinasto; Martin Cukalla; Sami Milloshi; Arber Ahmetaj; Arben Kallamata; Mimoza Erebara; Juli Qineti)
Ju keni pajtuar dy ideologji armike - Përgjigje shkrimtarit Zija Çela për romanin “Burrat nuk dalin nga lufta”

PËRSONALITETI

26 libra të Zija Çelës
Zija Çela - Shkrimtar i majave letrare
Faqet e para në 15 romanet e Zija Çelës
Zija Çela një shkrimtar i kërkoi dorëheqjen Xhelil Gjonit
Zija Çela - gjeniu i humbur, gjeniu i shfaqur
Katër tregime nga Zija Çela

IN MEMORIAM

Atë Zef Pllumi : “Nji vorr për Atë Gjergj Fishtën”
Kasëm Trebeshina: Jeta e Fishtës pas vdekjes

TË FTUAR

Jorges Luis Borges: Specifikim i shpejtë për artin poetik
Patrick Modiano në gjurmët e Prustit - nga Luan Rama
Patrick Modiano : Ç’duhet për të shkruar – shqipëroi Luan Rama
Menelaos Ludemis: Zhvishni Perënditë poezi, - Shqipëroi: Enela Allkushi
Nikola Maxhirov: Përsosmëria e të harruarve, poezi - Përktheu: Arbana Rexhepi
Nurullah Genç: Dashuria ime është rrebele, poezi - Shqipëroi Rozana Belli
Bruno Schulz: Arratia e fundit e tim eti, tregim - Përktheu: Agron Tufa
William Faulkner: Dritë e Gushtit, fragment romani – Përktheu Granit Zela

TË ZGJEDHUR

Istref Haxhillari: Letra e lamtumirës - (Fragment nga romani "Pretenca")
Petrit Palushi: (Fragment nga romani “Shtrati 13")
Agron Tufa: Bloja e hollë e përditës, poezi
Bardhyl Londo: Rikthimi në tempull, poezi
Ndue Dedaj: Nata e flirtit në aeroport, (fragment romani “Unaza e Virgjerëshës”)
Vaid Hyzoti, tregim, Biri i kurvës
Bislim Ahmetaj : Një vetull qiell, poezi
Leon Lekaj: Kthejua stinëve shpirtin tand, poezi
Arber Ahmetaj: Therja e pyllit, tregim
Anila Balla: A.B, tregim
Ramiz Gjini: Pjanoja e Znj. Bluma Roth, tregim
Luan Rama ku është varri i Atë Frangut?, tregim

PLUS

Sofia Doko Arapaj, A dëgjon, poezi
Mimoza Cekici Rista, Sikur ta dije, poezi
Enkelejda Pashaj Murataj, Para pasqyrës, poezi

PERSONALITET

Musine Kokalari - Shkrimtarja e parë në historinë e letrave shqipe – Sadik Bejko
Musine Kokalari: Mos qofshin vjehrat e zeza, tregim
Musine Kokalari: T’isha një lule…, poezi

NË TAKIM ME SHKRIMIN

Besnik Mustafaj: “Zooparku” i Zija Çelës
Gëzim Basha: Odet “Carpe Diem” për dashurinë, (Parathënie e librit In Love të Preç Zogaj, botuar në Nëntor 2017)
Agim Baçi: Njëqind e një ftesa për të jetuar, (Shënime për vëllimin poetik “In Love, Njëqind e Një poezi dashurie” të Preç Zogajt)
Çerçiz Loloçi: Muza e Sadik Bejkos me “Këngë të Solomonit”
Anton Pashku: Monologu i Albert Kamysë, rreth romanit "I hueji", botoi SGB "Rilindja"
Luan Rama: një roman revolte dhe dashurie, (Mbi romanin «Ju shkruaj në errësirë» të Jean-Luc Seigle)
Granit Zela: “Dritë e Gushtit”, roman i dramave njerëzore dhe përballjes me tragjizmin
Eqrem Çabej: mbi poezinë e Lasgush Poradecit
Matteo Mandalà: falsifikime dhe ndërtime të identitetit arbëresh të shekullit XXVIII, (Fragment nga libri i “Mitet e historiografisë arbëreshe” me autor profesorin e njohur arbëresh Matteo Mandalà, botimet “Naimi”, Tiranë 2017)

Data sheet

pages252
ISBN25207571
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë