Vendbanimet ne krahinen e Tomorrices

Qamil Lirëza/ Skënder Sala PNH0005

New product

Përshkrim i shkurtër

Po e shënojmë që në fillim se ndër motivet e përgatitjes së këtij libriShte dhe pak punë në rrugë paksa të re, veçanërisht për ne, për të cilën patëm parasysh thënien filozofike të Muriel Strade: "Mos ndiq vetëm rrugët e shtruara, shko dhe në ato të pa shkelura dhe lërë gjurmë pas". Tashrnë, dihet nga të gjithë se e mira nuk ka fund. Kështu ndodh edhe me librat, nuk janë të përkryer, por Aristoteli, filozofi madh i Lashtësisë, shënonte se "libri është i mirë në rast se autori thotë vetëm atë që duhet dhe ashtu si duhet".

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mirgeeralb
ISBN9789928072795

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

14 other products in the same category:

More info

Gjithnjë, këtë e mbajtëm në qendër të punës në përgatitjen e këtij libri. Po japim ato që dimë e pamë në realitetin e krahinës së Tomorricës, ashtu si ishin, por disa të dhëna edhe ashtu si na i ofruan banorët që bashkëpunuan me ne. Bëhet fjalë për tregues social-ekonomik në bazë fshati, për të cilat mungojnë mjaft dokumente. Për lexuesin ne patëm parasysh edhe thënien e shkrimtarit të madh rus, Tolstoit, se i mirë është një lloj bisede me një të mençur, ku lexuesi mëson shumë gjëra dhe aftësohet për të njohur realitetin dhe kuptuar jetën". Le të jetë kjo edhe për krahinën e Tomorricës. Sa për fialën të "mençur", në rastin tonë, më mirë do të thoshim si gjeografë të mësuar e të përgatitur. Brezat e ardhshëm do të çojnë shumë më përpara zhvillimin e derisotëm në Tomorricë, por atyre do duhet të aftësohen më shumë për këtë. Duke njohur më mirë realitetin, njëherazi, kanë grumbulluar dije për kuptim më të mirë të jetës.

Data sheet

pages347
ISBN9789928072795
Shtëpia botueseMigeeralb
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri