Orientimi seksual: nje e drejte njerezore View larger

Orientimi seksual: nje e drejte njerezore

Erich Heinze BDI0147

New product

Përshkrim i shkurtër

Erich Heinze është studiues mjaft i njohur dhe autor i shumë librave rreth çështjeve të ndryshme të të drejtave njerëzore dhe civile. Ai është anëtar i Kolegjit të Avokatëve të Nju Jorkut dhe Masaçusetsit dhe ka marrë doktoraturën në drejtësi me rezultate të shkëlqyera nga Universiteti i Leidenit në Hollandë.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992747765
Viti i botimit2002

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një ese për Ligjin Nëdrkombëtar të të Drejtave të Njeriut Ky libër është i pari që shqyrton orientimin seksual nga këndvështrimi i të drejtës ndërkombëtare njerëzore. Ai nuk "krijon" thjesht një platformë të drejtash dhe diskuton për "hyrjen" e tyre në të drejtën njerëzore. Ai analizon gjithashtu si duhet të ndërtohen normat ndërkombëtare për të përfshirë të drejtat kundër diskriminimit, në bazë të orientimit seksual, duke përfshirë të drejtën e privatësisë, barazisë, ligjërimit dhe të shprehurit. Ai ngre çështje të relativizmit kulturor, besimit fetar, shkencës sociale dhe teorisë legale. Ai u drejtohet në radhë të parë juristëve të së drejtës ndërkombëtare, organizatave të të drejtave të njeriut, organizatave të të drejtave të gejve, studentëve të drejtësisë dhe kujtdo tjetër që interesohet në përhapjen e rolit të së drejtës ndërkombëtare si një aktor i mrekullueshëm kundërshtimi ndaj persekutimit dhe diskriminimit në botë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages406
ISBN9992747765
RedaktoriZenel Hoxha
Viti i botimit2002
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKujtim Ymeri