Reduced price! Te jetosh pa kufij View larger

Te jetosh pa kufij

Carmine Abate A-004771

New product

Përshkrim i shkurtër

Me një ëmbëlsi të zakonshme të vrullshme dhe një gjuhë e aftë të mishërojë gjithësinë e vendeve, kulturave dhe eksperiencave, Carmine Abate tregon udhëtimet e pashtershme të “heroit të tij pa medalje”: udhëtime vajtje-ardhje, në kujtesë e në të tashmen.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789994317809
Viti i botimit2011

560 Lekë

-20%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ngjarja e jetës së jetuar dhe e poezisë, rrjedh nëpërmjet tregimeve kuptimplota dhe kompakte si ato të një romani.

Duke u frymëzuar nga jeta e vet, por duke zgjeruar vështrimin në një perspektivë universale, Abate tregon fëmijërinë në fshat, shijet e kuzhinës arbëreshe, magjinë e rapsodive të vjetra, mbërritjen në Gjermani dhe në Veri të Italisë.

Përballet gjithashtu edhe me tema si formimi i një ndjenje qytetare të thellë, evropiane, dhe takimin me emigrantët e rinj, në një Kalabri ku kopshtet tashmë të boshatisura janë kthyer në Qendra Pritjeje.

Vështirësia e gjetjes së identitetit, midis atij që largohet dhe atij që qëndron. Së fundmi, të kuptuarit se emigrimi nuk është vetëm një tërheqje, plagë, por mbi të gjitha është një pasuri, që nuk është e pashmangshme të ndihesh i ndarë midis dy apo më shumë tokave, që mund të jetohet në mënyrë të përgjegjshme, pa kufij.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages160
ISBN9789994317809
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSonila Kapo
RomanPsikologjik