Një kosovar në jetën time View larger

Nje kosovar ne jeten time

Marketa Hejkalova A-006192

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë roman kemi një linjë dashurie, një dashuri të braktisur, e cila vendoset në një hapësirë konkrete gjeografike dhe në një sfond real historik e politik.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OM
ISBN9789951632119

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Romani “Një kosovar në jetën time” i Marketa Hejkalovës është një rrëfim tërheqës që flet për status quo të njerëzve dhe të shteteve; është roman që flet për Jolanën, një femër çeke, e cila ngelet shtatzënë me një kosovar, i cili e braktis atë e, për pasojë, edhe ajo e braktis fëmijën e saj. Më pas, e njëjta femër martohet me një serb, ndërkohë që djali i saj i braktisur bëhet një yll televizioni, ndërsa në faqet e fundit të rrëfimit shfaqet prapë kosovari me moshë tjetër, por me pasion të njëjtë. Kështu, ky roman me intrigë sa moderne, aq edhe klasike, tregon histori intime, private dhe shtetërore. I mbushur me dashuri dhe politikë, romani i Hejkalovës artikulohet si diskurs nostalgjik në planin personal dhe si diskurs ironik në planin social e politik. Gjithashtu, i shkruar si dëshmi nga jeta e një gruaje çeke, ai mund të lexohet si rrëfim për kosovarin “e saj” dhe për Kosovën tonë. Romani i Hejkalovës dallohet për teknikën e montazhit, për elipsat filmike, linjat dramatike dhe për atmosferën absurde, aq sa herë të duket sikur po lexon skenar filmi, herë tjetër sikur po shikon një shfaqje të teatrit të absurdit, ndërsa me dialogët politikë sikur kërkon një tëhuajsim nga linja emocionale për ta arritur funksionin e dramave epike, pra jo për ta prekur publikun emocionalisht, por për ta detyruar të shohë artin racionalisht, në mënyrë që mesazhi në shishe i hedhur nga autori të gjejë duart për ta hapur.

Data sheet

pages204
ISBN9789951632119
Published year2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë