Uliksi - BFN View larger

Uliksi - BFN

James Joyce A-008616

New product

Përshkrim i shkurtër

Me ne fund vjen nje tjeter version i romanit me te rendesishem te shekullit te XX, Uliksi te James Joys, permes perkthimit te Krenar Hajderit. Leximi i Uliksit është një prej atyre përvojave përcaktuese që ndryshojnë përceptimin tonë rreth romanit, e njëherazi edhe vizionin tonë rreth botës.

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928342478

4 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

16 qershor 1904, Dublin.

Nisur nga ecejaket, teorizimet, takimet dhe vetmitë e tri personazheve, Leopold Blumit, Stiven Dedalusit dhe Molli Blumit, Xhojsi rishkruan Odisenë e Homerit. Arkitektura e Uliksit është një thurje e pabesueshme lidhjesh: romani gëlon nga jehonat e brendshme njerëzore, kujtimet, gjërat e para dhe të dëgjuara, të tretura dhe të metamorfozuara.

Njëlloj sikurse edhe Prusti, Xhojsi rishkruan romanin e madh të kujtesës dhe të identitetit të paqëndrueshëm njerëzor.

Në këtë libër, i cili ka të gjitha elementet e një enciklopedie dhe të një komedie njerëzore, autori përdor të gjitha stilet, të gjitha nuancat - përfshi edhe ato komike - nga monologu i brendshëm tek ai teatral. 

Data sheet

pages983
ISBN9789928342478
Shtëpia botueseUlyssis
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKrenar Hajdëri
RomanPsikologjik
I ri1