Nestori View larger

Nestori

James Joyce A-008392

New product

Përshkrim i shkurtër

Nestori është episodi i dyte i kryeveprës Uliksi, të James Joyce. Libri botohet në ditën e 100-vjetorit të daljes së romanit kryesor të letërsisë moderne. Është botimi i parë dygjuhësh në shqip, i një vepre të kësaj natyre. Me qëllim të vihet në dispozicion të mësueseve, nxënësve e studiueseve, libri përfshin tekstin definitif origjinal të James Joyce dhe përkthimin shqip paralel, bërë nga Idlir Azizaj.

More details

20 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Logbook
ISBN9789951901949

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Në fund të librit gjenden shënime të detajuara, lidhur me referenca që ka përdorur James Joyce. Shënimet kanë vlerë enciklopedike dhe informojnë lexuesin mbi disa tema dhe figura kyçe që hasen te kjo pjesë.

Në Hyrjen e këtij libri, përkthyesi Idlir Azizaj paraqet me detaje strukturën e Uliksit; shënime biografike të autorit. Si dhe një reportazh mbi procesin e përkthimit dhe të botimit të Uliksit në shqip për herë të parë.

Libri është në mbështjellje hard cover. Kopertina e librit është e frymëzuar nga arti avantgardist europian.

Ky libër me rreth 130 faqe përfshin dhe një album me foto të Joyce, faksimile të dorëshkrimit të tij, etj..

Data sheet

pages114
ISBN9789951901949
Shtëpia botueseUlysses
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiIdlir Azizaj
I ri1