Specials

Biografi There are 326 products.

per page
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Emmanuel Carrère është përpjekur të hyjë në ndërlikimet e mendimit të një psikopati, vrasësi dhe gënjeshtari. I dënuar në korrik 1996, Jean-Claude Romand u lirua në qershor 2019, me kusht, dhe mbahet aktualisht nën mbikëqyrje.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  Libri del me 16 nentor ne treg.

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  Libri i bibliografistit dhe orientalistit të shquar Moritz Steinschneider, sjell një studim mbi jetën dhe veprat e filozofit arab El Farabit (i njohur në Perëndim si Alpharabius). Libri është një trajtesë e hollësishme filologjike e dorëshkrimeve që nxjerrin në dritë të dhëna për jetën e El Farabit, si dhe e shkrimeve të tij mbi fusha të ndryshme diturore...

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Kjo vepër trajton jetën, mendimin, kauzën dhe personalitetin e prof. dr. Erbakan dhe shpalos pikën kritike që ai ka marrë në historinë e Islamit dhe mendimit politik bashkekohor.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Kjo vepër është një monografi mbi jetën dhe veprën e një prej poetëve më të medhenj mistik, Xhelaludin Rumi, nga autori pakistanez Afzal Ikbal. Botimi i parë i kësaj vepre ishte në vitin 1956 në anglisht, që shpjegon edhe nismën kryesore të autorit për të ofruar një panoramë të besueshme dhe për të rrokur aspektet e ndryshme të një figure, për të cilën...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Profeti Muhamed (paqja e Zotit qoftë mbi të) është një libër nga prof. dr. Mehmet Maksudo?lu i cili flet mbi jetën e Muhamedit a.s. duke u mbështetur mbi burimet e dorës së parë, ose tek ato që i kanë përdorur këto burime.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  6 500 Lekë In Stock

  Paraqitur në rreth 700 faqe, punimi është nje kontribut i vlefshem për njohjen e familjes Toptani dhe rolin e saj në historinë e vendit tonë.      

  6 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  Ky album përmban portretet e 36 sulltanëve Osmanë dhe të dhëna mbështetëse rreth mbretërimit të tyre.     

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky botim sjell biografinë e plotë rreth nënshkruesit të Pavarësisë dhe nënkryetar i Qeverisë Kombëtare të kryesuar nga Ismail Qemali

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  Ky libër është një monografi  kushtuar prof. Eugene Pittard dhe bashkëshortes së tij Helene Pittard e njohur me pseudonimin Noelle Roger, të cilët kanë udhëtuar në Shqipëri në fillimet e shekullit të XX-të.

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 700 Lekë In Stock

  Në këtë biografi të pazakontë, shkruar nga Dr. Eris Rusi vjen historia e jashtzakonshme e Beqir Potkës nga ferri komunist drejt Tokës së Premtuar, në SHBA.

  1 700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Menjëherë pasi është botuar në anglisht, vetëm pak javë më pas, shtëpia botuese “Uegen” sjell në shqip autobiografinë që është kthyer në bestseller-i i momentit në të gjithë botën. Për herë të parë, Princ Herri tregon historinë e tij, duke përshkruar udhëtimin me ndershmëri të vërtetë, të patundur. Një botim historik, plot dije, zbulesë, vetë-ekzaminim...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  5 000 Lekë In Stock

  Ne kete liber vjen historia e nje prej famijeve me te shquara te historise se Shqiperise por njeheresh e njohur edhe ne Perandorine Osmane, - shkruar nga Thomas Frasheri, - me fakte qe dalin per here te para para publikut. Nuk eshte thjeshte nje histori familjare... Ky botim eshte pergatitur me nje cilesi te larte nga shtepia botuese Onufri

  5 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 250 Lekë 2 500 Lekë -10% In Stock

  Tërheqës dhe magjepsës, ky libër u jep zë grave të rafinuara, të privilegjuara dhe të talentuara, të cilat guxuan të sfidonin pritshmëritë e familjes dhe shoqërisë së tyre dhe, nëpërmjet kësaj, i dhanë formë historisë.

  2 250 Lekë
  2 500 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Pas një sërë kërkimesh, burimesh ekspertësh dhe intervistash të personave të brendshëm që nuk kanë folur kurrë më parë, Tom Baueri, biografi investigativ britanik, zgjidh rrjetën e ngatërruar të dramës në sallën e gjyqit, të politikës oborrtare dhe të ëndrrave të penguara të fëmijërisë, për të zbuluar një histori mahnitëse dashurie, tradhtie, sekretesh...

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në këtë biografi, gazetarja e muzikës pop, Karolina Sullivan, e cilëson udhëtimin magjepsës të Duas si një nga më frymëzuesit e popit, sidomos me turin “Future Nostalgia”. Ky është portretizimi më i thelluar deri më tani i një ylli të popit në kulmin e famës së saj. SI ARRITI TË BËHEJ DUA LIPA NJË IKONË E KOHËVE MODERNE.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  4 000 Lekë In Stock

  Kodiku i Kieutit është dokumenti i parë që dëshmon veprimtarinë letrare të Nikollë Filjes. Për shumë kohë rindërtimi i historisë së shkrimit të kësaj vepre nuk ka pasqyruar të vërtetën historike dhe filologjike, kjo për shkak të hipotezave të brishta të parashtruara qysh nga botimet e para të pjesshme.

  4 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  BLACKPINK - vajzat më guximtare dhe më elegante. Ky libër është udhëzuesi më gjithëpërfshirës për grupin e vajzave që po e përpin botën sa hap e mbyll sytë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 100 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Kjo është historia e një fëmije hebre që u detyrua të rritet pa dashuri, një djalë i zakonshëm, anonim, që priste me padurim të festonte bar mitzvahu-un e tij, që nuk do të ndodhte kurrë. Bota që ai njihte u shemb para syve të tij. Ai duhej të luftonte çdo ditë, në kampet e shfarosjes naziste, për të drejtën e tij të qenësishme, ekzistencën edhe në...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% In Stock

  Për herë të parë në shqip kronika e plotë për një nga sipërmarrjet më të rëndësishme familjare të botës.

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Një libër i këndshëm, me humor, prekës dhe frymëzues, TRUMP, PRESIDENTI ME JAKË BLU, do të jetë padyshim një nga librat më të mirë që është shkruar për presidencën e Trump-it.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në faqet e këtij libri përshkruhet në detajet më të imëta e gjithë historia e tyre e dashurisë, që e mrekulloi botën, por edhe e trishtoi.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% In Stock

  Nuk zgjidhni ju te hyni ne KGB. Eshte KGB qe ju zgjedh ju. Kjo eshte historia e rralle e librit Zbuluesi, i cili hidhet ne qarkullim nga Botart qe nga data 4 nentor 2023: Nga rekrutimi te trajnimi, historia e vërtetë dhe e jashtëzakonshme e spiunit të vetëm të KBG-së që hyri në ENA për të depërtuar në administratën franceze. Nëse duam vërtet të kuptojmë...

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% In Stock

  Botimi i shumëpritur, në shqip nga Botart rreth Antonio Gramshit, mendimtari me i madh italian i shekullit te XX. Historia prekëse e një personaliteti të trazuar dhe të thellë, të pajisur me një gjenialitet aq depërtues, saqë ishte jashtë kohës së vet, ndoshta edhe jashtë sonës.

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në këtë botim, hap pas hapi, shpaloset jeta e Fajnmanit, një gjeni i papërmbajtshëm, i paimitueshëm, i pazëvendësueshëm, cili u rrit në kohën e Depresionit të Madh dhe mes stuhisë së Luftës së Dytë Botërore, ku mundësia për të pasur një vend në universitet ishte shumë e kufizuar nëse kishe prejardhje hebreje.

  1 200 Lekë
  In Stock
Showing 289 - 320 of 326 items