Kleopatra - Nje jete View larger

Kleopatra - Nje jete

Stacy Schiff BLV0151

New product

Përshkrim i shkurtër

Fitues i çmimit “Pulitzer”, libri “Kleopatra” sjell në jetë gruan më intriguese të historisë së botës: Kleopatrën, mbretëreshën e fundit të Egjiptit. Pallati i saj vetëtinte nga oniksi, gurët e çmuar dhe floriri, e megjithatë ishte edhe më i pasur në intriga politike dhe seksuale. Përmbi gjithçka, Kleopatra ishte një stratege mendjehollë dhe negociatore e lindur.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
ISBN978992806338464

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kleopatra shfaqet se ka marrëdhënie seksuale vetëm me dy burra, Jul Cezarin dhe Mark Antonin. Të dy ata ishin të martuar me gra të tjera. Me Cezarin ajo pati një djalë, ndërsa pas vrasjes së tij pati edhe tre të tjerë.

Tashmë ishte sunduesja më e kamur në gjithë Mesdheun. Marrëdhënia me Antonin çimentoi statusin e saj si gruaja me më shumë ndikim në atë kohë. Kleopatra vdiq tridhjetë e nëntë vjeçe, një brez para lindjes së Krishtit. Gjëma ia rriti famën. Fundi i Kleopatrës ishte i papritur dhe i bujshëm. Që prej asaj kohe, figura e saj hodhi rrënjë në imagjinatën tonë. Shumë njerëz kanë folur për të, përfshirë dramaturgët dhe poetët më të mëdhenj.

Për dy mijë vjet ka qenë në qendër të bisedave tona. Fama e saj pas vdekjes ka qenë një ndër më të gjallat në histori. Ka vazhduar përgjatë kohërave dhe është kthyer në asteroid, në videolojë, në klishe, në cigare, në xhekpot, në klub striptize dhe në sinonim të Elizabeta Tejlorit. Shekspiri vërtetoi larminë e pafundme të figurës së Kleopatrës.

Data sheet

pages354
ISBN978992806338464
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAurel Manushi
I ri1