Bazat e programimit kompjuterik

Grup autorësh JB0011

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

 “Bazat e Programimit Kompjuterik” përmban gjithçka që I nevojitet një programuesi fillestar. Grafikat e ngjyrosura ndërthuren me udhëzimet hap pas hapi, për ta bërë artin e kodimit të qartë, të kuptueshëm dhe të këndshëm edhe për fillestarët.

Ky udhëzues I mrekullueshëm do t’ju tregojë se si të ndërtoni lojëra dhe animacione duke përdorur dy gjuhë programuese të ndryshme: Scratch- in dhe Python- in.

“Bazat e Programimit Kompjuterik” është një libër përmes të cilit pengesat dhe vështirësitë e programimit kapërcehen dhe bëhen argëtuese.

Më shumë detaje

496 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aeditions
ISBN978 992 81 77 711

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jo shumë vjet më parë, kodimi kompjuterik shihej si një aftësi e mistershme që mund të ushtrohej vetëm nga specialistët. Në harkun kohor të pak viteve, interneti , emaili, rrjetet sociale, smartfonët kanë transformuar mënyrën tonë të jetesës.

Kompjuterat janë tashmë pjesë e pandashme e jetës sonë. Çdo gjë sot lidhet me kompjuterat. Por ne mund të bëjmë më shumë sesa thjesht ta përdorim këtë teknologji; ne mund ta krijojmë vetë atë.

Gjithçka që bëjnë kompjuterat, komandohet nga rreshtat e kodeve që dikush i ka shkruar duke përdorur një tastierë. Kodimi është sot një nga njohuritë më të rëndësishme që mund të mësojë njeriu i shekullit XXI.

Kodimi është edhe krijues; është ndoshta shkenca e parë që kombinon në një artin, logjikën, rrëfenjën dhe biznesin.

Mësoni të kodoni dhe bota dixhitale do të jetë në duart tuaja!

Rreth autorëve: 

Carol Vorderman Ma (Cantab)

MBE ( Master of Business Engineering), është një nga prezantueset më të dashura televizive dhe njëkohësisht, është e njohur për aftësitë e saj në matematikë. E diplomuar për inxhinieri në Universitetin e Kembrixhit, Karola i kushton shumë rëndësi çështjes së kodimit kompjuterik dhe mendon se çdo fëmije i duhet dhënë mundësia për ta përvetësuar këtë aftësi të vyer.

 

DR Jon Woodcock MA (OXON)

Është diplomuar për fizikë në Universitetin e Oksfordit dhe ka marrë gradën Doktor i Shkencave të Astrofizikës njehsuese në Universitetin e Londrës. Ka nisur të merret me kodimin që tetë vjeç dhe ka programuar të gjitha llojet e kompjuterave.

 

Sean McManus

Ka mësuar të programojë që kur ishte nëntë vjeç. Gjuha e tij e parë e programimit ishte LOGO- ja. Sot ai është autor dhe ekspert në informatikë.

 

Craig Steele

Është specialist i arsimit për shkencat kompjuterike dhe Përgjegjës Projkti për " CoderDojo Scotland". Kompjuteri i parë i Creigut ishte një ZX Spectrum.

 

Claire Quigley

Ka studiuar për shkenca kompjuterike në Universitetin e Glazgout, ku mori gradat Bacelor i Shkencave dhe Doktor i Shkenave.

 

Daniel McCafferty

Ka marrë gradë në Shkencat Kompjuterike Në Universitetin e Strahklajdit. Që kur u diplomua është marrë me zhvillimin e softuerave për disa nga bankat investuese më të mëdha të botës.

Të dhëna

Faqe224
ISBN978 992 81 77 711
Titulli origjinalAeditions
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri