Fjalor enciklopedik i vreshtit dhe i verës View larger

Fjalor enciklopedik i vreshtit dhe i veres

Enver Ulqini TO0378

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky fjalor është për fermerët e thjeshtë, agronomët, përpunuesit e verës që u përkasin niveleve të ndryshme, për studentët, somelierët, personelin e restoranteve, tregtarët dhe personat enciklopedikë. Autori ka pasqyruar kontributin e disa enologëve të huaj dhe vendas më të njohur. Gjithashtu ka pasqyruar punën shkencore dhe përvojën e tij 50-vjeçare në këtë fushë.

More details

98 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN978-9928-235-82-4

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Janë paraqitur të dhëna që nga ndjekja e pjekjes së rrushit, vjelja, transporti, përpunimi mekanik i vjeljeve, enët, përgatitja dhe mirëmbajtja e tyre, vënia në punë e procesit të tharmimit, sulfitimit në mënyrë të zgjeruar, përdorimi I majave e aktivuesve, mikroorganizmat dhe roli i tyre, kujdesjet e shërbimet gjatë tharmimit alkoolik e malolaktik deri në përfundimin e tij të plotë.

Janë përshkruar teknikat e ndryshme dhe sistemet e vinifikimit, në mënyrë të veçantë ato të verës “Kallmet”. Janë pasqyruar llojet e verërave, procesi i prodhimit si dhe veçoritë e prodhimit të tyre. Është trajtuar procesi i maturimit, vjetrimit, qëndrueshmërisë, trajtimit, ambalazhimit, kushtet e ruajtjes, transportit deri te konsumatori. Janë pasqyruar më gjerësisht traditat e prodhimit të aktualitetit të vendeve kryesore prodhuese të Botës së Vjetër dhe Botës së Re.

Auori

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages808
ISBN978-9928-235-82-4
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat16.5 x 23
I ri1