Shtrengata (SC) View larger

Shtrengata (SC)

William Shakespeare BO0184

New product

Përshkrim i shkurtër Shtrëngata konsiderohet vepra më lirike e Shekspirit. Prospero, një magjistar në një ishull të magjishëm, ndëshkon armiqtë e tij, lumturon të bijën duke përdorur fuqi të mbinatyrshme. ?

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789994342382

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shtrëngata i përket zhanrit të pjesëve romantike elizabetiane. Ajo kombinon elemente të tragjedisë (hakmarrja e Prosperos) me ato të komedisë romantike (dy të dashurit e rinj, Miranda dhe Ferdinanti) dhe ashtu si një nga veprat problematike të Shekspirit ngre disa çështje më të thella që nuk zgjidhen krejtësisht në fund. Zhanri romantik dallohet nga përfshirja (dhe sinteza) e këtyre komponentëve tragjikë, komikë dhe problematikë, si dhe nga fundi i lumtur (zakonisht një maskë ose valle), ku të gjithë ose shumica e karaktereve, pajtohen me njëri tjetrin. Pasuria e Shtrëngatës si pjesë teatrale harmonizohet me kompleksitetin e jashtëzakonshëm tematik të saj. Drama i sfidon shqisat tona dhe është një realizim i vetëdijshëm i orkestruar nga shëmbëlltyra e Shekspirit në magjistarin Prospero. Për më tepër, ka edhe polarizime të shumta, ku më të dukshme janë ato ndërmjet natyrës dhe qytetërimit apo artit. Këto linja tematike kanë shumë pika përputhjeje. Megjithatë, nga një këndvështrim i caktuar i tekstit, Shtrëngata bën një pyetje të vetme, të cilën Shekspiri e ka bërë edhe në shumicën e veprave të tij: Çfarë është një qenie njerëzore?

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages152
ISBN9789994342382
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë