Autore shqiptare 2022 – set

Tom Kuka, Arber Selmani SET0143

New product

Përshkrim i shkurtër

Ne kete set ne kemi zgjedhur dy autore shqiptare fitues te cmimit europian te letersise, Enkel Demi dhe Arber Selmani. Me dy prurjet e tyre te tjera, “Rrethimi” dhe “Balada e buburrecit” synojme qe te rekomandojme tek lexuesit veprat nga keta autore qe sot paraqesin nje prirje te letrave shqipe ne Shqiperi dhe Kosove.

More details

111119 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

1 665 Lekë

-10%

1 850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seti me dy libra permban

“Rrethimi” nga Tom Kuka (Pseudonim)

https://bukinist.al/sq/sage-histori/14426-rrethimi.html

Rrethimi” nuk është një libër historik. Në të janë përfshirë ngjarje të vërteta, të marra nga kronikat e kohës, të cilat kanë të bëjnë kryesisht me mënyrën si kanë jetuar shkodranët apo të tjerët që u kapën në grackën e rrethimit. Por kushdo që njeh historinë apo e njeh këtë ngjarje mund të vërejë mospërputhje historike apo “gabime”, fjala vjen personazhe të paqenë atëbotë. Kjo vjen si pasojë e trillimit ose si e quajmë ndryshe me gjuhën e sotme “fiksionit”.

 

“Balada e buburrecit” nga Shpetim Selmani

https://bukinist.al/sq/oferta-20-50/14259-balada-e-buburrecit.html

“Balada e buburrecit”, kalon nga personalja e autorit, te kombëtarja (kryesisht te lufta dhe paslufta në Kosovë), duke pretenduar universalen, shpërfaq realitetin e hidhur që prodhon krizën personale dhe kombëtare. Për kah struktura, ky libër, i shkruar me fjali të shkurtra dhe i karakterizuar nga një stil fragmentar, refuzon mënyrën tradicionale të shkrimit.

Data sheet

Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1