Sagat e vitit 2022 - set

Javier Cercas, Carlo Levi SET0128

New product

Përshkrim i shkurtër

Ne kete set ne kemi bere bashke dy saga te jashtezakonshme te shekullit te XX, sjelle nga dy prej autoreve te spikatur te letersise europiane: Carlo Levi dhe Havier Cercas.

More details

599 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj

2 160 Lekë

-10%

2 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seti me dy libra permban

“Krishti eshte ndalur ne Eboli” nga Carlo Levi

https://bukinist.al/sq/sage-histori/13975-krishti-eshte-ndalur-ne-eboli.html

Libri ka një nivel të lartë intelektual, ku ndihet kultura evropiane në të cilën Carlo Levi ka rrënjët e tij, ku me kulturë evropiane nënkuptojmë atë të asaj epoke, deri në fund të Luftës së" Dytë Botërore.

Në këtë roman gjendet pasioni për t'i sistemuar të gjitha të dhënat e një ligjërimi koherent, por ende jo ndrojtja për të thyer harmoninë e një sistemimi me dijenitë e reja, me vëniet e reja në diskutim pra, nuk gjendet akoma qëndrimi olimpik, kulturalisht i kenaqshëm që Carlo Levi farkëtoi më vonë si një koracë kundër një pjese të madhe të problemeve të periudhës bashkëkohore.

 

“Monarku i hijeve” nga Javier Cercas

https://bukinist.al/sq/sage-histori/13906-monarku-i-hijeve.html

“Monarku i hijeve”, si hetim personal dhe kolektiv, si një roman për luftën thellësisht kundër luftës, u përgjigjet në mënyrë të papritur dhe iluminuese pyetjeve të ngritura nga autori mbi pesëmbëdhjetë vjet më parë me “Ushtarë të Salaminës”.

Data sheet

Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1