I ri Cmim i reduktuar! Sagat e vitit 2022 - set Shiko më të madhe

Sagat e vitit 2022 - set

Javier Cercas, Carlo Levi SET0128

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ne kete set ne kemi bere bashke dy saga te jashtezakonshme te shekullit te XX, sjelle nga dy prej autoreve te spikatur te letersise europiane: Carlo Levi dhe Havier Cercas.

Më shumë detaje

599 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj

2 160 Lekë

-10%

2 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban

“Krishti eshte ndalur ne Eboli” nga Carlo Levi

Libri ka një nivel të lartë intelektual, ku ndihet kultura evropiane në të cilën Carlo Levi ka rrënjët e tij, ku me kulturë evropiane nënkuptojmë atë të asaj epoke, deri në fund të Luftës së" Dytë Botërore.

Në këtë roman gjendet pasioni për t'i sistemuar të gjitha të dhënat e një ligjërimi koherent, por ende jo ndrojtja për të thyer harmoninë e një sistemimi me dijenitë e reja, me vëniet e reja në diskutim pra, nuk gjendet akoma qëndrimi olimpik, kulturalisht i kenaqshëm që Carlo Levi farkëtoi më vonë si një koracë kundër një pjese të madhe të problemeve të periudhës bashkëkohore.

 

“Monarku i hijeve” nga Javier Cercas

“Monarku i hijeve”, si hetim personal dhe kolektiv, si një roman për luftën thellësisht kundër luftës, u përgjigjet në mënyrë të papritur dhe iluminuese pyetjeve të ngritura nga autori mbi pesëmbëdhjetë vjet më parë me “Ushtarë të Salaminës”.

Të dhëna

Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RekomandimeDiana Kastrati, Bashkim Shehu