ILLZ nr. 9 View larger

ILLZ nr. 9

BKP0021

New product

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 9

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmbajtja e revistës nr. 9 “Illz”

Agron Tufa - “Donkishotët” e "Realizmit socialist"

RETRO

At Gjergj Fishta - Kanuni i Lekë Dukagjinit, Parathâne

STUDIO

Margaret Atwood - Nëntë fillime Përktheu Granit Zela
Hibridizimi i kulturës prodhon çkombëtarizimin - Intervistë me shkrimtarin Teki Dërvishi realizuar nga Fatmir Sulejmani

PERSONALITETI

Disa nga librat e Teki Dervishit
Fragment nga drama Zhvarrimi i Pjetër Bogdanit
Fragment nga romani Palimpsest Dush Kusarit
Teki Dërvishi – (nga libri me poezi “Nimfa I”, Rilindja – Prishtinë – 1970)
Teki Dërvishi - (nga libri me poezi “Nimfa II”, Rilindja – Prishtinë – 1986)
Shaban Sinani – Zhvarrimi i Pjetër Bogdanit
Veli Karahoda - Kthimi i përjetshëm i Teki Dërvishit
Ramadan Musliu - Teki Dërvishi - artisti në rolin e demijurgut
Nehas Sopaj - Teki Dërvishi, figura letrare e shkrimtarit

IN MEMORIAM

Sabri Hamiti – Ibrahim Rugova, poezi
Skënder Skender Zogaj - Unë jam dëshmitari (Letër presidentit Ibrahim Rugova), poezi
Halil Matoshi - Çast poetik - Letër Brahim Rugovës (per datlindje), poezi
Eduard Frrokajj - Dardani i fundit me emrin Pjetër - (Ibrahim Rugovës), poezi
Patër Anton Harapi - T'a bajmë monumentin kombëtar: bashkimin e shqiptarve

TË FTUAR

Shoh dritën e diellit në flokët e tu – Hite botërore për dashurinë nga:
Bryan Adams
Lionel Richie
Jon Bon Jovi
Extreme
Dan Hill
Backstreet Boys - I përzgjodhi dhe shqipëroi: Elida Buçpapaj
Kemal Sajar – Poezi – shqipëroi: Rozana Belli
Nikiforos Vrettakos – Poezi - shqipëroi: Enela Allkushi,Ellen Nla,
Sherwood Anderson - Farërat - tregim, shqipëroi: Granit Zela

TË ZGJEDHUR

Skënder Mehmet Buçpapaj – cikel me poezi nga libri “Jubileu i shiut të çmendur”
Bashkim Shehu - fragment nga romani “Loja, shembja e qiellit”
Virion Graçi – fragment nga romani “800 hapa larg Venerës”
Sadik Bejko – cikel me poezi nga libri “Këngë të Solomonit”
Sulejman Mato – cikel me poezi
Pjetër Arbnori – Shakaja, tregim
Xhevdet Bajraj – cikel me poezi nga libri “Lëngu i trëndafilave”
Ton Zmali – cikel me poezi
Sylejman Aliu – Rinjohjet, tregim
Bujar Balliu - Dhimbjes nuk i mjafton një trup, tregim

PLUS

Anila Kruti – poezzi
Bardha Alimeta – poezi
Emi Krosi – poezi
Manushaqe Toromani – poezi

PERSONALITET

Jusuf Gërvalla – cikel me poezi
Jusuf Gervalla – Abdylrrezakhalimi, tregim
Sazan Goliku - Jusuf Gërvalla – Poeti që mori bekimin e nënës

NË TAKIM ME SHKRIMIN

Ibrahim Rugova - "Shënimet e Gjon Nikollë Kazazit" ndër romanet tona më të mira
Izet Duraku - Olimp pa zota (Ashtu si i lexova Astmat e Pranverës dhe në përgjithësi krejt poezinë e botuar të Ton Zmalit)
Ali Podrimja - E ardhmja çfarë?
Anton Nikë Berisha - Rrjedha, pasurimi dhe ngritja e poezisë së Agim Gjakovës
Adil Olluri - Letërsia e post-independencës kosovare
Josif Papagjoni - Teki Dervishi - Udha drejt misterit të qenies ose identiteti i copëtuar
Behar Gjoka - Gora - Pasqyra ku projektohet bota (Rreth romanit “Lulet e skajbotës” të shkrimtarit Namik Dokle)
Dhimitri Pojanaku - Unë dhe të tjerët (Tek" Ftesë në rrethin e dhjetë" të Flutura Açkës)
Zyrafete Shala - Një përpjekje depërtuese brenda sistemit poetik (Mbi librin me poezi “Lëngu i trëndafilave” të Xhevdet Bajrajt)
Xhahid Bushati - Jetë nga jeta e shkrimtarit Skënder Drini - triptik kujtimesh
Tonin Çobani - Miti pellazgo-ilir i Kadmit

Data sheet

pages252
ISBN25207571
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë