ILLZ nr. 7 View larger

ILLZ nr. 7

BKP0019

New product

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 7

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmbajtja e revistës nr. 7 “Illz”

Rexhep Shahu - Metafora e lirisë ose dialog i përfytyruar me veten
Miftar Spahija – Thaçi - Ku hupi emni Lumë?

Kazuo Ishiguro - Kujtesa, harresa dhe humbja, intervistë, Shqipëroi Granit Zela
Ahmet Altan - Njeriu i lirë nuk është as aty ku është as aty ku s’është, Përktheu nga italishtja Lili Kristuli

Vinçens Prenushi - Un jam i zotit
Dritëro Agolli - Kujdes me fjalën
Zija Cela - I gjallë mes shpirtrash të vdekur

Titos Patrikios - Levdoj trupin, Shqipëroi: Ellen Nla (Enela Allkushi)
Ataol Behramogllu - Nëse vdes do vdes në muzg, Shqipëroi Rozana Belli
Tadeusz Różewicz - I mbijetuari, Zgjedhur dhe përkthyer nga Parid Teferici
Kristo Tumanidhi - Edhe yjet vdesin, Përktheu: Bardhul Toda
Vladislav Petković Dis - Mbase fle
Dushan Vasiljev - Njeriu këndon pas luftës
Branko Milkoviç - Në vend të biografisë, Përktheu Salajdin Salihu

Aleksandr Solzhenitsyn - Arrestimi, Përktheu Kujtim Morina

Xhahid Bushati - ... Dhe iku “ i vizatuar nga hëna”..., në kujtim të poetit Frederik Rreshpja
Frederik Rreshpja - Mirupafshim në një planet pa diktaturë

Shaban Sinani - Shkrimet e shenjta dhe Vargjet e lira
Migjeni - Do të mësoheni me ngranë hekur
Behrim Jusufi - Migjeni përtej kohës
Riza Braholli - “Vetëvrasja e trumcakut”

Basri Capriqi - Gjeniu i vargut – Podrimja
Ali Podrimja - Braktisi Shkaba Flamurin

Eli Kanina - Vjeshta - grua, erëftua
Eva Gjoni - Një ëndërr e vogël
Ramije Ramije Ajdini - Pavdekshmëria e shpresës
Rozafa Shpuza - Magji kryqesh
Thomaidha Cullufe - "Maligun"

Ahmet Kolgjini - Ç’asht kjo lojë më sytë kështu

Agim Gjakova - A ka kund zot, (fragment romani)

Fahrije Kllokoqi - Aromë burri
Fiqirete Kukli - Fati i qyteteve të vogla
Faik Mustafa - Në prehërin e tetovës
Qerim Zogaj - Njeriu i udhëve tona
Skender Rusi - Rrugën e gjen edhe kur e humb
Shefqet Dibrani - Përkushtim

Andreas Dushi - Keci im
Luan Rama - Një kartolinë në Spaç
Qazim D. Shehu - Mushka xanxare
Sotir Athanasi - Petroninasi dhe alkatrazi
Viron Kona - Dita e tollonit

Afrim Rexhepi - Dekonstruksion i hapësirës
Arqile Vasil Gjata - Sa bukur është të jetosh
Viktor Gjikolaj - Trajta të komikes ndër vajet e Mirdites

Odise Plaku - Klithma e një nëne të marrë, (m o n o d r a m ë)

Namik Dokle - Aleksandar Qotriq – Aforizma kundër të keqes
Petraq Risto - Motive xixëlluese te Vaid Hyzoti
Rudolf Marku - Një princ që na buzëqesh
Sami Milloshi - Thanas Medi, të rrëmben me prozën e tij të mahnitshme

Data sheet

pages230
ISBN25207571
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë