ILLZ nr. 4 View larger

ILLZ nr. 4

BKP0016

New product

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 4

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmbajtja e revistës nr. 4 “Illz”

Umberto Eco - Fashizmi i përjetshëm
(Përktheu: Albana Mucaj)

Xhevahir Spahiu - Poezi
Shaban Sinani - Josif Bageri i Rekës së Dibrës
Josif Bageri – Msoni guhen e vet

Halil Matoshi - Trilogjia për Jasharajt e Prekazit

Roland Gjoza: Kam një moskuptim me vendin tim

Afrim Rexhepi - Forma estetike
Sherif Selimi - Receptimi i Poetikës së Simbolizmit në Letersinë bashkëkohore

Mark Strand - Udhëzues për poetë aspirantë
(Shqipëroi: Lili Kristuli)
Luan Rama - Poetja Laure Cambau, Dervishi dhe piktori Omer Kaleshi …
Laure Cambau – Poezi
(Shqipëroi: Luan Rama)
Olga Sjedakova – Poezi
(Shqipëroi: Agron Tufa)
Michael D. Higgins - Profetët po qajnë
(Përktheu: Ndrek Gjini)

Grigor Jovani – Poezi - Çuni me trëndafil
Vaid Hyzoti – Poezi - Portret i pambaruar

Hans-Joachim Lanksch - ROSE AUSLÄNDER, NJË ZEMËR MENDIMTARE QË KËNDON
Donald Barthelme - Pas Xhojsit
(Shqipëroi: Granit Zela)

Anton Gojcaj – Poezi - Gjysma e botës
Kujtim Morina – Poezi

Andrej Nikolaidis – (Fragment nga romani Bir)
(Përktheu: Virgjil Muçi)
Granit Zela - (Fragment nga romani Dëmi e Kobi)

Ardita Jatru – Poezi - Kurvat e qytetit tim
Blerina Goce – Poezi - Vdekje të vockëla
Lida Lazaj – Poezi - Vetmi
Sabina Veizaj – Poezi – Kohë shtegtimesh
Suzana Zisi – Poezi - Gjysma ime

Besnik Mustafaj - Një histori e vogël me domate të kuqe
Faruk Myrtaj - Turmat e dimrit
Murat Aliaj - Mimoza
Qazim D. Shehu - Borxhi

Jorgos Themelis – Poezi - Askush se dëgjon shpirtin e tjetrit
(Shqipëroi: Ellen Nla Enela Allkushi)
Elif Shafak – Poezi - Sikur ta shihje veten tënde në ëndrrat e mia
(Shqipëroi: Rozana Belli)
Zvonko Karanović – Poezi - Kemi shkuar në ferr
(Shqipëroi: Sabina Veizaj)

Julian Barnes - Si ta rishikosh dorëshkrimin
(Shqipëroi: Granit Zela)
Milazim Krasniqi - Në shtetin pa kujtesë
Ramadan Musliu - Patologjia e përditshmërisë

Adelina Dardha – Poezi - Kafja e shqiptarëve
Alma Basha – Poezi - Sonte
Anila Toto – Poezi - Meditoj
Fahrije Kllokoqi – Poezi – Dashuria ime
Ylldije Sulka – Poezi - Ti do të vish

Arif Molliqi - Udhëtimi 1956
Bajram Sefaj - Prozë urbane
Bujar Balliu - Sintaksë siluetash
Drita Lushi - Trëndafilat
Viron Kona - Rruga “Miss Durham”

Defrim Cani - Mjegullat e fjalës poetike
(Shënim kritik mbi poezinë “Qefini” të poetit Ferik Ferra)
Mimoza Ahmeti - Zogaj në vibrimet e melankolisë
(Rreth librit “Ushtrimet e melankolisë”, të Preç Zogaj)
Preç Zogaj - Himnizimi i virtyteve në tregimet e Bahri Myftarit
Shefqet Dibrani - Romani “Dosja B” si dëshmi e konfliktit tonë të brendshëm
(Rreth romanit "Dosja B", të shkrimtarit Jusuf Buxhovi)
Vasil Vasili - Sikur flasim ballë për ballë
(Për tregimtarin Faruk Myrtaj)
Agim Baçi - Udhëtim me veten dhe fatin
(Shënime për romanin “Incognito” të Ardian Christian Kyçykut)
Klara Kodra - Një novelë filozofike: “Zjarr dhe zjarr” e Sazan Golikut
(Për novelën “Zjarr dhe zjarr” të Sazan Golikut)
Moikom Zeqo - Jeta, krishtërim pa Krisht
(poezia mbijetuese e Petrit Nika)
Petrit Ruka - Gjithë bota në një kitarë
(Mbresa për librin “PAK DHE PËR ATDHEUN E BOTËS” të Bajrush Zekës)
Ymer Çiraku - Të gjallë dhe të vdekur
(Libër me poezi nga Ilirian Zhupa)
Reshat Sahitaj - Flori Bruqi kundër paragjykimeve të kritikëve letrarë
Prend Ndue Buzhala - Libri i ripërtëritjes së krijuesit nëpër kohë
(Për librin: "Jashtë eklipsit", vjersha dhe poema të Agim Mato)
Murat Gecaj - Profili i Revistës “Illz”, përmes tre numrave të parë të saj…
(Në vend të kronikës së promovimit…)

Data sheet

pages252
ISBN25207571
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë